Budoucí ministři
17. listopadu se v nemocnici setkal budoucí premiér Petr Fiala s prezidentem Milošem Zemanem, aby mu představil budoucí složení vlády. Dle zveřejněného seznamu by měla být vláda složena následovně:
Premiér: Petr Fiala (ODS)
Ministr vnitra, 1. vicepremiér: Vít Rakušan (STAN)
Ministr práce a sociálních věcí, vicepremiér: Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Ministr zdravotnictví, vicepremiér: Vlastimil Válek (TOP 09)
Ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti)
Ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS)
Ministryně obrany: Jana Černochová (ODS)
Ministr dopravy: Martin Kupka (ODS)
Minstr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS)
Ministr kultury: Martin Baxa (ODS)
Ministryně životního prostředí: Anna Hubáčková (KDU-ČSL)
Ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)
Ministryně pro vědu, výzkum a inovace: Helena Langšádlová (TOP 09)
Ministr školství: Petr Gazdík (STAN)
Ministr průmyslu a obchodu: Věslav Michalik (STAN)
Ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (STAN)
Ministr zahraničních věcí: Jan Lipavský (Piráti)
Ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (Piráti)
Prezidentovy výhrady
Petr Fiala po setkání s prezidentem uvedl, že Miloš Zeman měl k jednomu z kandidátů výhrady. Jméno ovšem uveřejněno nebylo, dle dostupných informací má však údajně jít o Jana Lipavského, kandidáta na ministra zahraničních věcí.
Miloš Zeman dále sdělil, že kandidáta osobně nezná. Aby nemusel vetovat celou vládu, Fialovi navrhne, aby řízením daného ministerstva pověřil jiného člena vlády. U dalších několika kandidátů má prezident podezření, že resortu nerozumí, další vetování však neplánuje.
Zeman také dodal, že se bude snažit Petru Fialovi vyjít při jmenování vlády vstříc: „Koneckonců známe se dlouhá léta, tykáme si a měli bychom spolupracovat, takže i když u několika ministrů mám podezření, že resortu, který mají řídit, vůbec nerozumí, protože se jím nikdy nezabývali, tak budu tak tolerantní, že velmi pravděpodobně svoje veto vztáhnu pouze k jedné jediné osobě.“ Dle prezidenta nejde o averzi k dané osobě, neboť se s ní nikdy osobně nesetkal. „Budu mít důvody, které premiéru Fialovi řeknu a přes které nepojede vlak.“
Ústava prezidentovi vetování návrhu na ministra neumožňuje
Zeman upozornil, že nechce brzdit sestavení vlády jako celku, a proto poradí Fialovi, aby řízením resortu pověřil jiného člena vlády. Vetem jednoho ministra by totiž vetoval celou vládu. Prezident Miloš Zeman se pokoušel o ovlivnění složení vlád v minulosti již několikrát. Odmítl například jmenovat ministrem zahraničí Miroslava Pocheho nebo ministrem kultury Michala Šmardu, a to i přes výtky odborníků a ústavních právníků, dle kterých ústava hlavě státu neumožňuje ovlivňovat složení kabinetu.
Dle ústavy má prezident právo jmenovat předsedu vlády a na jeho návrh posléze jmenovat ostatní členy vlády, které pověřuje řízením ministerstev či jiných úřadů. O jakékoli možnosti vetování návrhu premiéra se ústava nezmiňuje. Kritici Miloše Zemana tedy znovu poukazují na to, že si prezident ústavu vykládá po svém, a to i přes to, že k tomu není kompetentní.
Petr Fiala bude jmenován premiérem 26. listopadu na zámku v Lánech. S navrženými kandidáty se chce Miloš Zeman v dalších přibližně deseti dnech sejít a do tří týdnů pak jmenovat vládu jako celek. „Můžeme zítra převzít vládu. Pan prezident si přeje, aby to jmenování proběhlo v důstojných podmínkách a nebylo to tady v nemocnici,“ řekl lídr koalice SPOLU Petr Fiala.