fb pixel Faltýnek v podezření bez mobilu a počítače: Jakou hrál roli v tendru s firmou Kapsch? – G.cz
Vyhledávání

Faltýnek v podezření bez mobilu a počítače: Jakou hrál roli v tendru s firmou Kapsch?

Zdroj: profimedia.cz

Čtvrteční razie u předsedy Úřadu na ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petra Rafaje a generálního ředitele české pobočky Kapsche Karla Feixe vyvolala pořádné pozdvižení. Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu podezřívají oba muže z korupce a z pokusu o ovlivňování státní zakázky. V podezření z ovlivňování tendru je i Jaroslav Faltýnek (ANO), kterému policie zabavila mobilní telefon a osobní počítač.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 8.3.2019, 14:04

Faltýnek je bez počítače a mobilního telefonu

Kdykoliv premiér Andrej Babiš vycestuje do zahraničí, stane se něco v rámci jeho hnutí ANO. Tenrokrát se jednalo hned o 2 věci, přičemž kytarové vystoupení Radka Vondráčka je malichernost proti podezření Jaroslava Faltýnka z ovlivňování tendru v rámci hledání nového dodavatele mýtného systém. Podle serveru Novinky.cz se Faltýnek dostal do vážného podezření kvůli tomu, že měl údajně zasahovat do státní zakázky a pomoct tak firmě Kapsch.

Policii se podařilo zjistit, že se Faltýnek scházel v různých hotelích v Brně s šéfem firmy Kapsch, ale i s ředitelem antimonopolního úřadu, který se zmiňovaným tendrem zabýval. Na základě schůzek měla vzniknout dohoda o tom, že firma Kapsch měla získat zakázku. Faltýnkovi byl detektivy zabaven telefon i počítač. Obviněn z ničeho nebyl, avšak panuje zde podezření z ovlivňování. Faltýnek byl policií sledován už od roku 2017, jak tvrdí sever Novinky.cz.

Co se týče firmy Kapsch, jedná o společnost, která v Česku provozovala mýtné od roku 2007 a měla smlouvu na deset let. V roce 2017 vyhrál nový tendr CzechToll/SkyToll, který prý nabídl o miliardu nižší nabídku než Kapsch. To se některým lidem samozřejmě nelíbilo, a tak začalo "lobbistické opatření", které mělo pomoct firmě Kapsch získat znovu zakázku.

Faltýnek se v souvislosti s podezřením z ovlivňování tendru na nového dodavatele mýtného systému hájí tím, že byl členem rady, která se otázkou zabývala, a se zástupci firmy se tak musel potkávat. "Stejně jako jsem se potkával se zástupci Kapsch, tak jsem se scházel i se zástupci Úřadu na ochranu hospodářské soutěže a dalšími účastníky soutěže, kteří měli zájem na provoz mýta,” uvedl v pátek v prohlášení Faltýnek.

K celé věci se vyjádřil i premiér Andrej Babiš, který je přesvědčen, že Faltýnek vyjde z celé aféry s čistým štítem. Podobně jako tomu bylo u předchozích kauz. "Nemluvil jsem s ním. Firmu Kapsch jsem dlouhodobě kritizoval. První tendr byl zvláštní, my jsme vysoutěžili o miliardu levnější mýto. Bez Kapsche, který neuspěl a ědlal asi všechno pro to, aby uspěl. Jsem přesvědčen, že pan Faltýnek z toho vyjde, jako v minulosti s čistým štítem,“ prohlásil Babiš.

V případě, že by došlo k zahájení trestního stíhání po panu Faltýnkovi, nesmíme zapomínat, že má poslaneckou imunitu, takže by musela policie požádat Sněmovnu o jeho vydání. Faltýnek spolupracuje s vyšetřovateli v podezření a celá věc se prošetřuje.

A zde je několik postřehů ze setkání Babišových s Trumpovými.

Podobné články

Doporučujeme

Další články