fb pixel Facebook bude banovat sponzorované anti-vax příspěvky – G.cz
Vyhledávání

Facebook bude banovat sponzorované anti-vax příspěvky

Zdroj: By SELF Magazine - Closeup of doctor's hands, vaccine, and arm, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=81631664

V následujících několika dnech začne facebook aktivně blokovat placené příspěvky, které tvrdí, že vakcinace je neúčinná nebo škodlivá. Podle článku na jejich blogu se chce společnost zasadit o bezpečnější veřejný prostor pro všechny.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.10.2020, 12:10

Prázdná gesta

Podobně jako jiné sociální sítě se i Facebook už několik měsíců pokouší bojovat s dezinformacemi týkající se koronaviru. Skoro to vypadá jako by se největší platformy probudily a uvědomily si: “Hej, je možný, že za všechny ty kecy o Billu Gatesovi jsme tak trochu zodpovědný my?”

Svou vinu se teď Facebook pokouší nově smazat i tím, že bude blokovat příspěvky o škodlivosti vakcinace. Konkrétně by mělo jít o všechny facebookové příspěvky, které říkají, že vakcíny nejsou účinné nebo dokonce zdraví ohrožující. Nicméně i tady budou existovat určité výjimky. Tak zaprvé, jde pouze reklamy a placené příspěvky. Pokud svoje anti-vax bláboly nezasponzorujete, můžete si nadále psát, co chcete. Zadruhé, facebook “pořád věří na svobodu slova”. Proto můžete i v placeném příspěvku kritizovat státní politiku očkování, pokud se nenavážíte do očkování jako takového.

Každý, kdo někdy dělal s reklamou na Facebooku, musí vědět, že mění svá pravidla velice často a každý placený příspěvek musí projít jejich kontrolou. Tenhle krok je pro ně tedy poměrně zvládnutelný a zároveň dobré PR… ale osobně se neubráníme dojmu, že jde jenom o laciné gesto. Upřímně, kolik anti-vax příspěvků jste viděli zaplacených? Ty se většinou šíří, odpusťte tu slovní hříčku, virálně.

Takže všechna ta “sdílejte než to smažou!!!!!” zůstávají. A bohužel je nikdy nikdo nesmaže.

Naper mi to tam

Očkování bylo vždycky žhavé téma, ale s globální pandemií koronaviru je ještě žhavější než kdykoli dřív. Ukazuje se totiž, že ani milion mrtvých nedokáže přesvědčit některé lidi (a Ilonu Csákovou) o tom, že vakcinace je důležitá. Řada států taky diskutuje o mandatorním očkování, což je pro Ilonu v podstatě přiznaná iluminátní totalita. Otázka je to tím důležitější, čím víc se vakcína blíží. A vypadá to, že tenhle problém budeme muset všichni vyřešit nejpozději do léta příštího roku. Ale upřímně, byli bychom radši, kdybychom ho museli řešit ještě před Vánoci.

Není to nicméně jenom koronavirus, který potřebuje vakcínu. Jenom proto, že se mezi lidmi valí nekontrolovaná druhá vlna smrtící chřipky, neznamená to, že ostatní nemoci zmizely. Právě anti-vax hnutí třeba může za návrat černého kašle do Česka.

A nejnověji se třeba formuje vakcína na toxoplazmózu, nebezpečného parazita, kterým je nakaženo až třicet procent populace. Jenomže přes devadesát procent nakažených je naprosto bezpříznakových a nikdy se o svém “postižení” nedoví. V krajním případě ale může toxoplasmóza způsobit až smrt. Tohohle parazita roznášejí kočky, mimochodem, protože… jsou to kočky, žejo.

Jen si představte, jak přesvědčujeme veřejnost, že by se měla dát očkovat proti kočičímu parazitovi, o kterém nikdy neslyšeli. Možná by to chtělo, aby facebook dělal víc než jen zakázal neexistující anti-vax reklamy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články