fb pixel San Diego očkuje orangutany proti koronaviru, planeta opic je na obzoru – G.cz
Vyhledávání

San Diego očkuje orangutany proti koronaviru, planeta opic je na obzoru

Zdroj: Profimedia.cz

Devět velkých primátů bylo v minulých týdnech naočkováno proti koronaviru v zoologické zahradě v San Diegu s tím, že další jsou na řadě. A pozor. Šlo o dobrovolné očkování, což naznačuje, že zvířata mají víc rozumu než my.

Jan Studnička
Jan Studnička 7.3.2021, 09:20

Opovirus

Pár měsíců zpátky se v americké ZOO objevila tlupa goril, která byla nakažená covidem, jenž roznáší nový typ koronaviru. Možná jste o tom viru slyšeli, protože na něj umřel někdo kolem vás. Epizoda nicméně dokázala, že primáti jsou k nákaze náchylní taky. Takže zatímco u nás nedokážem pořádně očkovat ani lidi, ZOO v San Diegu už očkuje opice.

Pět šimpanzů bonobo a čtyři orangutani už byli naočkováni proti koronaviru. Je to poprvé, co se musí opům podávat imunita vůči nákaze uměle. A pravda, není úplně fér srovnávat tohle očkování s lidským očkováním, protože tady jde o experimentální vakcínu určenou speciálně primátům, ale… stejně.

Epizoda s gorilami nás donutila si uvědomit, že primáti jsou také v ohrožení,“ vysvětlila pro média Nadine Lamberski, hlavní veterinářka ze San Diego ZOO Wildlife Allience. Chceme je ochránit před virem co nejlépe, protože netušíme, jaký dopad by nákaza mohla mít.“

Vakcína

Vakcínu dodala zoologické zahradě společnost Zoetis, někdejší součást koncernu Pfizer. Ta testovala očkování na psech a kočkách a měla sedmadvacet dávek nazbyt, takže se veterináři rozhodli poskytnout je opicím. Na řadě jsou další orangutani a konečně gorily, které tuhle paniku začaly.

Vakcína se skládá ze dvou dávek mezi třemi týdny a proces by se líbil Danielu Landovi, protože je „čistě dobrovolný“. Co to u zvířat znamená? Tvor se nesmí bránit. Musí si pokojně sednout a nechat si vakcínu píchnout. Nesmí se jim střelit do žil šipkou nebo v uspání. Takže jde většinou o to, jak moc zvířata věří svým doktorům.

Takže to vypadá, že orangutani jsou chytřejší než velká část české populace. Už aby to tady konečně opice ovládly.

Podobné články

Doporučujeme

Další články