fb pixel EU zařízla dotace pro polská “LGBT free” města. Poláci zuří, že Unie nerespektuje jejich hodnoty – G.cz
Vyhledávání

EU zařízla dotace pro polská “LGBT free” města. Poláci zuří, že Unie nerespektuje jejich hodnoty

Zdroj: YouTube.com - TVP Info

Šest polských měst nedostanou dotace v rámci programu partnerských měst, je to proto, že právě těch šest polských měst vyhlašuje LGBT free zóny. A podle regulí programu mají být výhody plynoucí z evropských dotací dostupné všem. Včetně LGBT občanů.

Jan Studnička
Jan Studnička 31.7.2020, 10:07

Zlé dvojče

Polsko je s lidskými právami a zvláště v oblasti sexuálních menšin, dost na štíru. Už loni se podle nejrůznějších zpráv různě po zemi vyhlašovaly LGBT free zóny, k moci se ve všech důležitých institucích včetně médií a soudů prodrala autoritářská konzervativní strana a hřebíčkem do rakve byly prezidentské volby, ve kterých proti liberálnějšímu starostovi Varšavy, obhájil svůj post Andrzej Duda, konzervativec, který se s vládní stranou přátelí od nepaměti.

Není tedy divu, že se řada polských měst nebojí prohlásit se za LGBT free, tedy prosté všech sexuálních menšin, případně vyhlásit minimálně LGBT free zóny. Někde se dokonce za oblast bez LGBT vyhlašují celá vojvodství, takže oficiálně je teď LGBT free skoro třetina Polska. Některá ta města jsou v evropském programu partnerských měst a z toho jim plynou dotace z Evropské unie. Program obsahuje nějakých sto dvacet sedm zpřátelených měst, na které unie poskytuje necelých dva a půl milionu euro. Osm z těch párů mají jednu svou polovičku v Polsku a z nich bude šesti odepřeno financování.

Většinou jde o drobné příspěvky mezi pěti tisíci a pětadvaceti tisíci euro, ale důležitější je gesto, které tím EU dělá. A gesta, která dělají Poláci nazpátek.

Jenom začátek

Už v úterý se o tom zmínila na Twitteru eurokomisařka Helena Dalli a ve středu to potvrdil mluvčí Komise pro agenturu AFP News Agency. “Pravidla programu stanovují, že výhody plynoucí z dotací musejí být přístupné všem občanům Evropské unie, bez ohledu na jejich sexuální orientace,” řekl.

Poláci to samozřejmě považují za naprostou nehoráznost. Ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro na to jde tou samou logikou a tvrdí, že EU musí respektovat a udržovat rovnost mezi všechny svými občany a tím je míněno i jejich náboženské a ideové přesvědčení. Co tím Ziobro myslí je, že když se Poláci chtějí chovat jako netolerantní tvorové, tak by to měla Unie respektovat.

Podle všeho je tohle jenom začátek velkého sporu, který se mezi Bruselem a Varšavou rodí, a který bude mít pochopitelně dopad na nás všechny. Nehledě na to, že už teď jsou do sebe Polsko s Unií zakouslí proto, že polská vláda kontroluje místní soudy a podle polských politiků by měla Unie respektovat i to.

Podobné články

Doporučujeme

Další články