fb pixel EU neproplatí státu dotaci na Babišův toastový chleba, důvěra v českou ekonomiku klesá – G.cz
Vyhledávání

EU neproplatí státu dotaci na Babišův toastový chleba, důvěra v českou ekonomiku klesá

Zdroj: By ŠJů, Wikimedia Commons, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55852837

Server iRozhlas.cz dnes ráno informoval, že Evropská komise s finální platností nehodlá proplatit České republice dotaci, kterou stát už věnoval společnosti Penam na výstavbu výrobní linky na toastový chléb. Mezitím Český statistický úřad informuje, že důvěra v českou ekonomiku opět klesá.

Jan Studnička
Jan Studnička 24.11.2020, 13:43

Chutnější a zdravější

Koncern Agrofert, který “kdysi patřil premiéru Andreji Babišovi”, ale před vstupem do funkce ho vložil do svěřeneckého fondu, pohltil společnost Penam v roce 2004. Před pěti lety žádala pekárna Zelená louka o evropskou dotaci pro svou továrnu v Herinku u Prahy. Peníze měly padnout na novou a inovativní výrobní linku na toastový chleba. Zní to jako věta vystřižená ze Stopařova průvodce po galaxii, ale není.

Inovativní je tady klíčové slovo. Právě na své inovativnosti byla postavena žádost o evropskou dotaci. Podle serveru iRozhlas.cz překročil projekt hranici šedesáti bodů, které společnost potřebovala proto, aby na to dotace dosáhla, jenom o pouhé tři. A ministerstvo průmyslu a obchodu tak Agrofertu těch sto milionu korun prostě dalo s tím, že si je pak vezme od EU, až peníze dorazí.

Jenže peníze nedorazí. Už loni v prosinci Evropská komise vyhodnotila projekt jako… nedostačující. Nezávislí experti by podle informací iRozhlasu nedali Babišovu toasťáku ani třicet bodů. A teď se Evropská komise chystá odmítnout stát finálně. Karel Havlíček se pochopitelně nevyjadřuje, protože údajně nemá žádné informace a podle mluvčí ministerstva stále ještě není ve věci rozhodnuto.

All hail Babiš

Kvůli tvrdým opatřením, které musela vláda začátkem podzimu zavést, také klesá obecná důvěra v českou ekonomiku. Oproti říjnu klesla o víc než čtyři procenta na 83 %. Nižší byla důvěry letos jedině v červnu. Nejvíc důvěry ztratili nepřekvapivě podnikatelé v oboru služeb, tam číslo kleslo o šest procentních bodů. “Strmě též stoupá počet spotřebitelů, kteří se obávají nezaměstnanosti,” řekl pro ČTK statistik Jiří Obst.

Pochopitelně, tvrdá opatření musela být přijata, už teď máme přes sedm tisíc mrtvých, ale možná by nemusela být tak drastická, kdyby se nezaváděla tak příšerně pozdě. Podle výsledku průzkumu agentury Median, který včera přinesly Seznam zprávy, ale většina respondentů papouškuje oficiální stanovisko vlády, tedy že za závažnost druhé vlny mohou hlavně nezodpovědní lidé.

Takže… ne. Ani smrtící pandemie nepřesvědčí lidi, aby božského Andreje z něčeho vinili.

Podobné články

Doporučujeme

Další články