fb pixel Česká ekonomika se propadla o nejvíc za svou existenci, ale mohlo to být horší – G.cz
Vyhledávání

Česká ekonomika se propadla o nejvíc za svou existenci, ale mohlo to být horší

Zdroj: Facebook.com - Andrej Babiš

Český statistický úřad zveřejnil čísla propadu, který Česká republika zaznamenala meziročně i mezičtvrtletně a… je to hodně. O desetinu. Ale podle odborníků i premiéra Andreje Babiše se čekaly výsledky ještě horší a jsme na cestě vzhůru. Ohledně rozpočtu je předseda vlády optimistický.

Jan Studnička
Jan Studnička 31.7.2020, 12:24

Propad

Za propad ekonomiky samozřejmě může tvrdá karanténa, kterou jsme na sebe v minulých měsících uvalili. Ještě se nestalo, aby se najednou zastavilo tolik odvětví najednou a ekonomika na to zákonitě musela zareagovat. O 10,7 procent se ekonomika propadla meziročně a o 8,4 procent mezičtvrtletně. Vyplývá to z předběžného odhadu hrubého domácího produktu, který dnes zveřejnil Český statistický úřad.

Jedná se o největší propad v historii samostatné České republiky, tedy za posledních sedmadvacet let. Ekonomové ale jedním dechem dodávají, že mohlo být mnohem hůř.

“Analytici oslovení agenturou Bloomberg totiž počítali ve střední hodnotě svých odhadů s meziročním poklesem o 12,3 procenta, zatímco v mezičtvrtletním vyjádření předpokládali propad 10,1 procenta. Koruna ovšem na výsledky bezprostředně nijak výrazně nereagovala,” říká Lukáš Kovanda, z Národní ekonomické rady vlády (NERV).

Hlas z koncentráku

Při dnešní návštěvě Terezína řekl premiér Andrej Babiš novinářům, že se podobné výsledky očekávaly. “Je to stejné jako u Německa, samozřejmě, že jsme to čekali,” prohlásil, ale dodal, že další kvartál už by měl být lepší. “Já věřím našim firmám i lidem, že budou flexibilní a že se přizpůsobí situaci. Ale bude to náročný rok,” připouští. A co se rozpočtu týče, je předseda vlády optimistou.

ČTK taky dnes informovalo, že penzijní systém je za první pololetí v deficitu téměř čtrnácti miliard korun. I tady se ale Andrej Babiš zdá sebevědomý. Peníze na důchody podle něj nechybí a chybět nebudou.

Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka by nízká čísla propadu mohla znamenat, že z krize nakonec Česko vyleze v pořádku. Podpora od státu se teď podle něj zaměří na čtyři oblasti: investice, udržení zaměstnanosti, záruční programy a vývoj a inovace.

Podobné články

Doporučujeme

Další články