fb pixel Epidemie koronaviru v Česku na ústupu, katastrofa se nekoná. Rozvolňovat se bude i nadále – G.cz
Vyhledávání

Epidemie koronaviru v Česku na ústupu, katastrofa se nekoná. Rozvolňovat se bude i nadále

Zdroj: Reprofoto ČT24

Rozvolňovat se i nadále bude. To je asi hlavní zpráva z dnešní tiskové konference ministra zdravotnictví. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO), ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek a také hlavní hygienička České republiky Jarmila Rážová dnes opět informovali o tom, jak si Česko stojí v boji s koronavirovou nákazou. Aktuálně se jeví jako největší ohnisko nákazy Karvinsko, kde se koronavir šíří mezi horníky na Dole Darkov a jejich blízkými.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 22.5.2020, 12:29

Bez Prymuly

Tiskové konference se již neúčastnil náměstek ministra profesor Roman Prymula. Právě s ním má Adam Vojtěch dlouhodobé problémy, které se dařilo potlačovat pouze s ohledem na koronavirovou krizi a nyní, když odeznívá, probublaly v tomto týdnu plně na povrch a Prymula oznámil svůj konec na ministerstvu. Svého přímého nadřízeného o tomto svém rozhodnutí informoval opravdu poněkud po svém – skrze médii. Aktuálně si stáleještěnáměstek vyjednává s premiérem Andrejem Babišem svoje nové angažmá v rámci vládních struktur. A tak to vypadá, že zemi, kde je něco málo přes 10 milionů obyvatel nestačí jen ministerstvo zdravotnictví v čele s ministrem, ale musí mít také vládního zmocněnce pro zdravotnictví. Právě tohoto postu se ochotně ujme pravděpodobně plukovník Prymula. Ještěže ho máme. To jen tak na okraj.

Rozvolňovat se bude

Ale zpět ke koronaviru. „Epidemiologická situace nezaznamenává žádné negativní trendy,“ uvedl ministr Vojtěch na samém počátku tiskové konference, podle něhož se minulé rozvolnění nijak negativně neovlivnilo. Ministr stručně shrnul informace o tom, že Česko má již přes 66% vyléčených, stagnuje úmrtnost a klesá i celkový počet hospitalizovaných. Je patrné, že rozvolňování se nijak výrazně na šíření koronaviru neprojevilo. A nic tak nenasvědčuje tomu, že by se poslední vlna rušení restrikcí, která je naplánovaná na pondělí 25. 5., neuskutečnila.

Problémem jsou aktuálně lokální ohniska nákazy. Na Chebsku a Domažlicku se podle Adama Vojtěch situace uklidnila. Teď se ohnisko nchází na Karvinsku, konkrétně v Dole Darkov, kde je asi 130 nakažených horníků a jejich kontaktů. "Intenzivně se na tom pracuje, je to lokalizováno. I řešení je lokální, nikoliv plošné," dodal ministr. Během víkendu se bude v dole i nadále testovat. Ministr a také Ladislav Dušek a Jarmila Rážová shodně upozornili na fakt, že k mírnému nárůstu nakažených došlo v Praze, která je podle slov šéfa zdravotnických statistiků, specifická. Všichni postupně apelovali na obyvatele hlavního města, aby i nadále dodržovali veškerá hygienická opatření.

Ministr ale také znovu zdůraznil, že s ohledem na příznivý vývoj situace a na fakt, že epidemie končí, aby se lidé přestali bát a neodkládali v případě potřeby návštěvy lékaře a také nadále neodsouvali preventivní vyšetření.

V České republice bylo v pátek dopoledne potvrzeno celkem 8 757 případů. Aktuálně se s chorobou covid-19 potýká 2 519 lidí, 5 932 se již vyléčilo. Nemoci podlehlo 306 osob. Údaje zveřejnilo ministerstvo zdravotnictví.

Podobné články

Doporučujeme

Další články