Drahoš vedle Zemana, chemik vedle ekonoma: jak se lišily životní cesty prezidentských kandidátů? – G.cz
Vyhledávání

Drahoš vedle Zemana, chemik vedle ekonoma: jak se lišily životní cesty prezidentských kandidátů?

Vsadit si můžete i na to, jestli Jiří Drahoš založí novou politickou stranu. Drahošová, pokud se stane první dámou, má v plánu se aktivně zapojovat do dění přímo spojeného s prezidentským úřadem. Eva Drahošová je vystudovanou knihovnicí a za manžela je vdaná už čtyřiačtyřicet let. + DALŠÍ 1 FOTKA

Zatímco jeden nastupoval na vojnu, druhý měl tou dobou členství a pak vyloučení z KSČM a musel pracovat pod falešným jménem. Dělí je pět let věku, mají jiné vzdělání, jinou kariérní dráhu, jiné osobní příběhy. A jeden z nich se za týden stane dalším českým prezidentem.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 21.1.2018, 09:14

A vyrazili na cestu

Jeden se narodil v Praze roku 1944, druhý o pět let později v Českém Těšíně. Starší Miloš Zeman je současným prezidentem ČR, v nadcházející volbě proti němu stane Jiří Drahoš. Dva muži, kteří by nemohli být rozdílnější, za sebou mají i zcela odlišné životní příběhy. Tady najdete všechno, co potřebujete vědět o jejich dosavadních dráhách.

Zeman studoval ekonomickou školu v Kolíně a už v závěru studia v roce 1963 si pěkně zavařil. Napsal totiž referát o T. G. M. a kvůli tomu ho nenechali hned studovat vysokou. Musel tedy do procesu, zaměstnali jej jako účetního v Tatře. Díky doporučení z práce mohl o dva roky později nastoupit na Národohospodářskou fakultu VŠE. V roce 1969 odpromoval s červeným diplomem a na své alma mater zůstal učit. Tehdy byl rok členem KSČ, nicméně v roce 1970 ho ze strany vyloučili kvůli nesouhlasu s okupací. Následující období neměl stálou práci a i nárazovky musel dělat pod jiným jménem.

To Drahoš měl studentská léta trochu snadnější, ačkoliv po maturitě na střední škole v Jablunkově mu to narušil nástup na vojnu. Na VŠCHT, obor fyzikální chemie, ho vzali v roce 1967, o pět let později narukoval a rok na to už navázal doktorským studiem.

Osmdesátá léta znamenala pro Drahoše roky v zahraničí. Nejprve fungoval na studijním pobytu v Hannoveru, pak pobýval na univerzitě v Sao Paulu, kde i přednášel. Zeman byl oproti tomu doma v Česku, kde byl v hledáčku StB. V té době pracoval v Agrodatu, odkud ho vyhodili v roce 1989, když mu v Technickém magazínu vyšel článek kritizující socialistický režim. Naštěstí se už blížila revoluce a Zeman byl jednou z významných osobností Občanského fóra, to nelze zpochybnit. V roce 90 se za něj stal poslancem, právě tehdy se začala psát jeho kariéra ve vrcholné politice.

Stihl být premiérem i vyděděncem vlastní strany, nakonec se odebral zcela do ústraní, na Vysočinu. Napsal tam bestseller Jak jsem se mýlil v politice a vyčkával prakticky až do roku 2013, kdy byl zvolen prezidentem České republiky. To Drahoš ta samá léta strávit nejprve jako místopředseda, poté jako předseda Akademie věd, kde skončil minulý rok. No a dál už to znáte...

A tady srovnání Ivany Zemanové a Evy Drahošové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu