fb pixel Drahoš na chlebu a burani v publiku: první debata prezidentských kandidátů dopadla dle předpovědí, co to znamená pro volby? – G.cz
Vyhledávání

Drahoš na chlebu a burani v publiku: první debata prezidentských kandidátů dopadla dle předpovědí, co to znamená pro volby?

Drahoš si zvolil cestu mírného intelektuála. Ta je mu sice vlastní, bohužel proti agresivnímu Zemanovi vůbec nefunguje. Miloš Zeman má kritiku a urážky rád. Tedy samozřejmě jen v případě, že je sám rozdává. Michal David bude vyznamenán Milošem Zemanem. Jiří Drahoš v prvním duelu příliš neoslnil + DALŠÍ 1 FOTKA

Jo, tak tohle rozhodně byla katastrofa. V tom se shodne většina těch, kteří dobrovolně obětovali svůj úterní večer, aby sledovali první televizní duel Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Na hodinové diskuzi bylo špatně všechno – od špatného moderátora přes bučící publikum, nervózního Drahoše, útočného Zemana až po lesklého, rudého Ovčáčka s nesnesitelným úsměvem na tváři.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 24.1.2018, 09:17

Podpora buranů

Estrádní politik Zeman ani tentokrát nevypadl ze své role útočícícho arogantního starého pána. Do Drahoše se od začátku opíral, to všichni očekávali, a opět máchal zavádějícícmi nebo přímo nepravdivými výroky, podle webu Demagog .cz se to týkalo dvou třetin toho, co Zeman během večera řekl. Navíc měl podporu v hledišti. Tam mu kromě manželky, rudého, lesknoucího se mluvčího a dalších nohsledů kryl záda bučící a pískající dav buranů, kterým se už tak nervózní Drahoš nechal hned v prvních minutách zcela rozhodit.

Vinou ruchu, který tým Primy nedokázal ukočírovat, se Drahoš často nedostal ke slovu nebo neměl prostor dokončit myšlenku. Za to si ale „anti-Zeman“ může taky sám. Je jasné, že z uhlazeného, inteligentního vědátora se přes noc nestane agresivní rétor, jenže prezidentská kampaň trvá už několik měsíců. Drahoš věděl, jak bude debata se Zemanem probíhat, přesto zvolil tu cestu, na které se nechce snižovat na úroveň svého protikandidáta. Neútočí, usmívá se, nechá se přerušovat, zkouší věcné argumenty. Tímto postupem sice zůstane věrný sám sobě a v očích svých voličů za to bude respektován, ovšem to klíčové – hlasy nerozhodnuté a ty druhé strany – pro sebe nikdy nezíská.

Pokud se vůbec někdo dá označit za vítěze bizarně směšné show Česko hledá prezidenta – tedy kromě těch, kteří se rozhodli tu podívanou ignorovat a raději se věnovali něčemu jinému – je to Zeman. Do karet mu kromě již zmíněných věcí hrál i výběr témat, odborníci se ale shodují, že Drahoš, leč slabší, nepadl a za vyloženě poraženého se označit také nedá. Pesimistické výkřiky, které se po skončení debaty objevily na sociálních sítích, totiž že „nás jasně čeká dalších pět let s Ovarem“, tak prý stále ještě nejsou na místě.

Debakl jistě, ale pro koho?

Pokud Prima nese vinu za neschopnost uklidnit rušivé elementy v sále, pak jasně problematické bylo zejména vedení duelu ze strany moderátora Karla Voříška, který svou neschopností výrazně přispěl ke katastrofálnímu význění celé akce. „Když chceš bejt jako Moravec, ale nakonec skončíš jako Soukup,“ okomentovala podle nás velmi trefně Voříškův výkon uživatelka Facebooku Eva Svobodová. Vzhledem k tomu, že se Voříšek loučil pokusem o humorné odhlášení „Ať vás provází síla vašich volebních hlasů“, to asi není třeba dále rozvádět.

Slabý a na hranici profesionality kolísající výkon moderátora byl skutečně pro ostudu a celé novinářské obci teď nezbývá než doufat, že Světlana Witowská coby krotitelka prezidentských lvů v poslední chystané debatě předvede, že v médiích nepracují jen lobotomové nasoukaní do drahého kancelářského oblečení.

A tady čtěte, jak Drahoš navštívil Zemana v domově důchodců.

Podobné články

Doporučujeme

Další články