Donald Trump ve své první Zprávě o stavu unie vychválil hlavně sebe. Demokraty vyzval ke spolupráci, o Rusku pomlčel – G.cz
Vyhledávání

Donald Trump ve své první Zprávě o stavu unie vychválil hlavně sebe. Demokraty vyzval ke spolupráci, o Rusku pomlčel

Americký prezident Donald Trump přednesl poselství o stavu unie. Ivanka by jednou ráda šla v otcových šlépějích a stala se prezidentkou USA. Podle knihy a Bannona je ale "tupá jak tágo". + DALŠÍ 1 FOTKA

Odložme stranou neshody, spojme síly, ale ještě předtím si pojďme vyjmenovat, co skvělého jsem už dokázal. V noci z úterý na středu přednesl Donald Trump své první poselství o stavu unie ve funkci amerického prezidenta. Co všechno zaznělo a čemu se naopak hlava Spojených států šikovně vyhnula? Hádejte...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 31.1.2018, 14:51

Spolupracujme!

U Donalda Trumpa jsme zvyklí na agresivní, dehonestující projevy, tentokrát ale americký prezident překvapil. Ve svém prvním poselství o stavu unie ve funkci hlavy USA nikoho vyloženě neurážel, i když několik kritických narážek by se tu našlo. Naopak hned v úvodu vyzval ke spolupráci obě parlamentní strany.

"Dnes večer vás všechny vyzývám, abyste odložili spory a hledali společný jazyk, abyste dosáhli potřebné jednoty ve prospěch lidí, k jejichž službě jste byli zvolení. Nabízím vstřícnou ruku ke spolupráci členům obou stran, demokratům i republikánům, při ochraně našich občanů jakéhokoli původu, barvy pleti nebo vyznání," prohlásil Trump.

Pravdou ale je, že jiný než smířlivý tón mu nezbývá. Diskuze mezi republikány a demokraty v minulém roce nedopadly zrovna dobře, a tak se Trump musí zasnažit. V projevu zopakoval i nabídku uznat občanství části tzv. snílků, tedy imigrantů, kteří do USA přišli s rodiči jako malé děti výměnou za spolufinancování stavby zdi na americko-mexické hranici. Snaha tmelit rozhádané strany jedné mince byla jedním ze dvou hlavních témat hodinu a půl trvajícího proslovu a ze strany demokratů se setkala spíš s vlahou reakcí.

Druhou věcí, které se Trump věnoval, byly všechny věci, které za rok v čele federace dokázal. Vyzdvihl každičkou věc, které podle jeho názoru média nevěnovala dost pozornosti, mluvil o dobré americké ekonomice, zmínil nutnost placené mateřské dovolené. Témata z opačného šuplíčku ale naopak ani nezmínil - například o kauze ruského vměšování se do amerických prezidentských voleb nepadla ani hláska.

Oznámil také, že podepsal příkaz, kterým ponechává otevřenou věznici v kubánském Guantánamu. Exprezident Barack Obama ji chtěl zavřít, a tak se jedná o další z řady kroků, kterými Trump potvrzuje anti-obamovskou image, na kterou hrál už v kampani. Od zvolení se mu podařilo zrušit, vlastně vymazat několik úkonů svého demokratického předchůdce.

Tady se podívejte na 6 špeků z kontroverzní knihy o zákulisí Bílého domu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články