Donald, Miloš a jejich nenávist k médiím: v USA se mluví o nepříteli lidu, v Česku jsou to jen urážky. Zatím – G.cz
Vyhledávání

Donald, Miloš a jejich nenávist k médiím: v USA se mluví o nepříteli lidu, v Česku jsou to jen urážky. Zatím

Novináři nejsou nepřátelé lidu. Prohlášení Donalda Trumpu na Facebooku. + DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Neskrývaná nenávist vůči médiím. To mají Donald Trump a Miloš Zeman společné a o tom si jednou, až se setkají, budou moci sáhodlouze povídat. V USA už situace došla tak daleko, že se na nejvyšších místech řeší, zda jsou média „nepřáteli lidu“, nebo ne.

Václav Roman
Václav Roman 17.8.2018, 15:40

Válka o svobodu tisku

V USA už situace došla tak daleko, že se na nejvyšších místech řeší, zda jsou média „nepřáteli lidu“ nebo ne. Zatímco Donald Trump obviňuje tisk, kudy chodí, americký Senát vydal rezoluci, kterou podpořil svobodu médií. V rezoluci je uvedeno, že média nejsou nepřáteli lidu a není pochyb, že je celá reakcí na Trumpovy útoky, kterými podkopává práci novinářů. Senátoři podpořili ústavu včetně jejího prvního dodatku o svobodě slova a tisku přísahou.

Reakci médií si americký prezident už vysloužil. Ve čtvrtek vyšlo v USA 343 novin s úvodníkem, který odsuzuje jeho nečistou hru. Trump dlouhodobě obviňuje média z toho, že zveřejňují fake news a nejsou tak nepřáteli jenom jeho, ale především lidu. Trump na akci, kterou zorganizoval deník The Boston Globe, reagoval slovy, že prolhaná média jsou opoziční stranou. A válka pokračuje.

Svoboda tisku je základním americkým principem už přes 200 let. Stačí si připomenout citát třetího prezidenta Spojených států Thomase Jeffersona: „Naše svoboda závisí na svobodě tisku a ta nemůže být omezována, aniž by byla ztracena.” Trumpovým bitevním polem se stala sociální média. O své názory se neváhá podělit přes svůj Twitter a z jeho tweetů je patrné, že mu zlobí klávesa Caps-Lock.

Na Twitteru kolem sebe (a do novinářů především) kope i prezident Miloš Zeman. Nedělá to sám, má na to svého tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka, který je však mužem na svém místě, a zatímco prezident uráží kdekoho na tiskových konferencích, jeho Ovčáček to má pod palcem na sociálních sítích.

Zeman na adresu novinářů směřoval už velké množství invektiv. A dějové linky nemám rád novináře" se drží i jeho tiskový mluvčí, který média obviňuje například z toho, že jejich jediným cílem je poškodit prezidenta.

Ovčáček se snaží objevit Ameriku a hledá paralely mezi svým chlebodárcem a mužem z Bílého domu. Na jeho válku proti tradičnímu tisku Ovčáček reaguje prohlášeními, že vede spravedlivý boj proti nositelům kultu nenávisti. Novináři podle něj nejsou hlídacími psy demokracie, ale jejími nepřáteli. A protože to píše na Twitteru jako prezidentův mluvčí, vypadá to hned jako názor pana prezidenta.

On to má Jirka Ovčáček možná všechno až moc dobře promyšlené, on pro hradního pána to pozvání do Bílého domu prostě zařídí!

A zde se podívejte na alternativní výklad historie podle soudruha Filipa.

Podobné články

Doporučujeme

Další články