fb pixel Dobrovolnictví během karantény: I vy můžete nakoupit seniorům nebo doma šít roušky – G.cz
Vyhledávání

Dobrovolnictví během karantény: I vy můžete nakoupit seniorům nebo doma šít roušky

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

V těchto těžkých dobách se najdou v naší zemi tisíce ochotných lidí, kteří se snaží být užiteční i během karantény v souvislosti s koronavirem, a rádi podají pomocnou ruku. Pokud jste senioři, rádi vám přivezou nákup, odvezou vás k lékaři nebo se s vámi podělí o oběd. Ano, i takoví lidé se v dnešní době stále najdou a je jich stále víc.

Martin Miko
Martin Miko 16.3.2020, 15:19

Musíme si pomáhat

Čekají nás těžké časy a my musíme být solidárnější než kdy předtím. Pomoc budou potřebovat v podstatě všichni od hudebních klubů, divadel, až přes umělce, živnostníky, a především chronicky nemocné a seniory. Na Facebooku dokonce vznikla skupina s názvem Dobrovolníci pro lidi ohrožené koronavirem, která se snaží spojit dobrovolníky s potřebnými lidmi v době karantény.

„Tato stránka slouží jako prostor pro nabídku a poptávku pro dobrovolníky v celé ČR, kteří jsou ochotní pomoci lidem ohroženým koronavirem. Jako jsou senioři a chronicky nemocní. Dobrovolníci by sloužili jako kurýři, kteří těmto lidem donesou jídlo, léky nebo cokoliv, co bude potřeba, až ke dveřím. To vše bez fyzického kontaktu s nimi. Jak bude vše probíhat se domluví dobrovolnk s danou organizací přímo – po telefonu nebo v soukromých zprávách. Tato stránka slouží k tomu, aby propojila lidi, kteří mají aktuálně dost volného času, s organizacemi a obcemi, které těmto „ohroženým“ lidem pomáhají,“ píše se v popisku skupiny.

Chcete-li pomoct, tak vám nezbývá nic jiného než se přihlásit do skupiny a sledovat aktuální nabídky. K nabídce vašeho dobrovolničení pak už jen přidáte hashtagy, kterými urychlíte komunikaci. Takže například, jestliže chcete pomáhat starým lidem s nákupy v Brně, tak napíšete do vaší nabídky #seniori #rozvoz #jídlo #brno. V případě, že chcete darovat podomácky vyrobené roušky v Praze a nemáte problém s rozvozem, tak si logicky k inzerátu napíšete hashtag #praha #rousky #rozvoz, a je to!

Díky této skupině se například můžete dostat i k právníkům a personalistům, kteří vám poradí v oblasti pracovního práva. Rovněž narazíte i na studenty, kteří vám vyvenčí psa, pohlídají děti nebo si prostě jen s vámi popovídají.

A funguje to i zpětně. Využít možností této skupiny by měly především organizace, domovy důchodců a další instituce, které pomáhají lidem. Stačí jen napsat poptávku a určitě se někdo ozve. Úplně nejlepší bude, když se tento článek bude sdílet co nejvíce. Věříme, že v této zemi je dost lidí, kteří jsou doma z důvodu karantény a mají volný čas. A je jedno, jestli se jedná o studenty nebo zaměstnance. Pomoct může kdokoliv. Dokonce i senioři například s šitím roušek, které můžou pomoct jinde.

Magistrát hlavního města ve spolupráci s neziskovou organizací Život90 zřídil novou informační linku 800 160 166 , která je určena právě především seniorům. Operátoři zde nabízejí pomoc s obstaráním nákupu, ale i psychologickou pomoc. „Chci na tomto místě poděkovat všem zúčastněným, kteří se na vzniku této telefonní linky se všemi jejími službami podíleli. Nečekáme na to, s čím přijde vláda, jednáme sami. Jsme schopni našim nejohroženějším poskytnout informace, rady, psychologickou pomoc nebo zavážku nákupu a jídla až domů. Za to chci všem, kteří se na tom podílejí, opravdu poděkovat,“ okomentoval spuštění krizové linky náměstek pražského primátora pro oblast bezpečnosti Petr Hlubuček (STAN).

Pomáhat lze i neorganizovaně a věřte, že k tomu stačí opravdu málo. Začněte u sebe a svého okolí. Zavolejte babičce a zeptejte se jí, jestli nemá nějaké osamělé známé ve svém okolí, kterým byste mohl věnovat trochu svého času, třeba zmiňovaným odvozem a rozvozem v rámci města. V souvislosti s tím byste měli mít dobrý přehled o aktuálních informacích v souvislosti s koronavirem v Česku. Ideální by bylo pravidelně sledovat a dále doporučovat web ministerstva zdravotnictví, kde se dozvíte všechny rady, doporučení a důležité kontakty, kam volat v případě, že na sobě budete cítit příznaky oněmocnění. Pro tyto případy byla zřízena nová informační linka pod číslem 1212, kam můžete kdykoliv zavolat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články