fb pixel Do třetice všeho dobrého: Vláda našla správný čas pro nákupy seniorů, který posvětí i pracující lidé – G.cz
Vyhledávání

Do třetice všeho dobrého: Vláda našla správný čas pro nákupy seniorů, který posvětí i pracující lidé

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Být seniorem v této těžké době není žádné peříčko. Kromě toho, že po vás jde koronavirus, tak nemáte v podstatě žádnou možnost, jak zabít čas. Dříve šlo se alespoň loudat po supermarketech, vystávat ve frontách nebo navštěvovat doktora, jenže i to současná doba dost omezuje. A do toho všeho ty neustálé změny v časech, kdy mohou senioři nakoupit.

Martin Miko
Martin Miko 23.3.2020, 12:14

Třikrát a dost!

Některé věci nejdou hned na poprvé. Senioři si například už potřetí během velmi krátké doby budou muset zvykat na nový čas, který jim bude určen na nákup potravin, drogerie a léků v obchodech a lékárnách. V rámci prvního usnesení vlády se rozhodlo, že tento čas pro seniory bude stanoven mezi desátou a dvanáctou hodinou dopoledne. Následně se rozhodlo, že čas bude upraven na brzké ráno, tedy mezi sedmou a devátou hodinu. Toto rozhodnutí se samozřejmě celé řadě spoluobčanů nelíbilo, protože bylo omezující pro pracující lid.

Lidé, kteří v době karantény pracují, se totiž ráno kvůli nakupujícím seniorům nemohli dostat do obchodu na nákup. Ranní otevírací doba pro seniory tak vyvolala velkou vlnu reakcí a emocí od pracujících, kteří chodí na dvanáctihodinové směny a jedinou možností, kdy si mohou nakoupit čerstvé pečivo a svačinu do práce, je právě ráno. A tak se stalo, že se tento čas pro seniory potřetí upraví, a to tím způsobem, že se posune o hodinu dopředu. Jak uvedl samotný premiér Andrej Babiš (ANO) v rozhovoru pro iDnes.cz, tak problém je v tom, že nikdy nelze predikovat všechny životní situace. A v tom má pravdu. Senioři jsou totiž zvyklí kvůli slevám chodit do obchodů hned ráno, takže původní plán stanovit dobu od 10 do 12 hodin většina z nich nerespektovala. Následná změna na nákup od 7 do 9 hodin, kdy jsou prostory obchodu nejvíc desinfikované, však omezila jinou skupinu obyvatel. Proto se musí vymyslet nějaký zlatý střed v řešení problému.

„Domluvili jsme se, že dáme výjimku pro obchody do 200 metrů čtverečních. To jsou třeba lahůdky, pekárny, menší obchody na vesnicích, kde je jedna prodejna. Necháme to, ať si to zorganizuje každá konkrétní prodejna s tím, že majitel prodejny bude muset při nákupu upřednostnit seniory nad 65 let. U obchodů větších než 200 metrů čtverečních upravíme prodejní dobu tak, že pro seniory bude vyhrazena doba od 8 do 10 hodin,“ uvedl Andrej Babiš v rozhovoru pro iDnes.cz.

V součtu to tedy znamená, že se během 5 dnů třikrát upravil „čas důchodců“. Chybami se stát učí a nikdo není dokonalý, jak by řekl Jirka Krampol ve svém bývalém pořadu. Rozhodně je to lepší než rušit slevy, jak navrhoval Roman Prymula. Dokážete si představit české supermarkety bez slevových akcí? My tedy ne. Jedná se totiž o jediný světlý okamžik v našich životech v těchto těžkých dobách, kdy nemůžeme žít běžným životem. Babiš navíc ve včerejším rozhovoru pro iDnes prosí obchodní řetězce, aby ponechaly ceny potravin na úrovni slev, protože sami mají nyní obrovské kšefty. Nemůže jim však v jejich rozhodnutí nic přikazovat, ale slevy samozřejmě uvítáme my všichni.

Podobné články

Doporučujeme

Další články