fb pixel Dnes se sejde vláda i premiér s prezidentem, mají toho jistě hodně na srdci – G.cz
Vyhledávání

Dnes se sejde vláda i premiér s prezidentem, mají toho jistě hodně na srdci

Zdroj: YouTube.com - ANO

Vláda se má dnes scházet nad tématy jako je kurzarbeit, GIBS a ministerstvo vnitra. Premiér Andrej Babiše se také dnes chystá do Lán na jednání s prezidentem Zemanem, čeká je tradiční večeře, kterou opakují každý měsíc. Uvidíme, co vymyslí tentokrát.

Jan Studnička
Jan Studnička 14.9.2020, 10:40

Minimálně digitálně

Už minulý týden jednala koalice ANO a Sociální demokracie o pravidlech takzvaného kurzarbeitu, který by měl ulehčit zaměstnavatelům v krizi. V obecné rovině znamená kurzarbeit zkrácení pracovního týdne s tím, že firmy uhradí zaměstnancům pouze odpracovaný čas a zbytek jim doplatí stát. Ale kolem takhle razantního kroku je samozřejmě ohromné množství věcí, které se musejí domyslet a dohodnout. Což je pro naši vládu nadlidský úkol.

Kurzarbeitem se zabývala už minuluou středu, ale nedošla k ničemu pořádnému. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová z ČSSD pak novinářům potvrdila, že vláda se přela jednak o možnost lidí, kteří by byli mimo práci, se vzdělávat a hlavně o výši náhrady od státu. Nejspíš se opět socdem s ANO přebíjejí, kdo dá víc. Kdo to zaplatí ale už nikdo neřeší, jak to tak vypadá.

Dále chce vláda jednat o novele zákona o Generální inspekci bezpečnostních sborů a o podpoře Visegradské čtyřky v boji s nelegální migrací v Maroku. SPD taky podala návrh na rozšíření osob, které by měly dostat od státu podporu v podobě té pětistovky na den. Ale experti očekávají, že to se nejspíš smete ze stolu podobně jako návrh na bezpečnostní rozestupy uvnitř letadel. Vláda se obává o to, že by znevýhodnila tuzemské lety.

Večeře u Miloše

Předseda vlády Andrej Babiš se dnes večer navíc chystá do Lán na večeři s prezidentem Milošem Zemanem. Hlavním tématem bude pravděpodobně rozpočet a díra, která v něm zbyde po zrušení superhrubé mzdy, což je něco, co prezidenta znepokojuje. Premiér s prezidentem se takhle schází zhruba jednou měsíčně.

Už tuto neděli se ale schází prezidentův expertní tým a jede tam hlavně Alena Schillerová. Což znamená hned dvě věci. Zaprvé, budou fotečky. Zadruhé, vzhledem k tomu, jak moc je prezident nespokojen s rozpočtem a Schillerová nemá řešení, může atmosféra v Lánech zhoustnout již dnes. Prezidenta bude určitě zajímat, co tedy strážkyně státní kasy vymyslela, jestli tedy něco. Navíc se asi nedá vyloučit, jestli se v Lánech dnes ministryně také nestaví. Tak uvidíme, jestli něco uvidíme, uslyšíme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články