Přestřelka Dicka a Harryho
Před 13 lety přijel tehdy ještě americký prezident George W. Bush na druhou návštěvu do Prahy. Srandovní mužík dnes už světovou velmoc nevede. Žije na ranči v Texasu a maluje obrazy. Má na to tak trochu nárok - do historie této společnosti už se otiskl dostatečně, možná až příliš. Nemalý podíl na zásadních rozhodnutích jeho vlády měl svého času i Bushův viceprezident Dick Cheney. O výrazném muži s výrazným životopisem by se dalo napsat mnohé. Kontroverzní postava amerických dějin už posloužila za inspiraci nejednomu tvůrci, před dvěma lety jsme dokonce mohli vidět velmi zdařilý životopisný film Vice, kde Cheneyho skvěle ztvárnil Christian Bale.
Ač inspirován skutečnými událostmi, oceňovaný snímek Adama McKaye je mírně stylizovaný a zároveň je tak trochu komedií. Proto jsme i z Cheneyho života vybrali historku, která je vlastně celkem srandovní - až na to, že k smíchu v konečném důsledku vůbec není. Stalo se to 11. února 2006 na Armstrongovic ranči na Rivieře v Texasu.Cheney tam byl spolu s několika kolegy na loveckém výletu. Kromě tehdejšího viceprezidenta se ryze konzervativecké kratochvíle účastnili ještě bývalá velvyslankyně USA ve Švýcarsku a Lichtenštejnsku Pamela Willeford či právník Harry Whittington. Právě tehdy osmasedmdesátiletému advokátovi se účast na akci krutě nevyplatila.
Cheney, Willeford a Whittington společně procházeli krajinou a stříleli na ptáky. Whittington jedno zvíře zasáhl a šel svou trofej najít. Cheney a Willeford se přesunuli jiným směrem, když v tom Cheney zmerčil dalšího opeřence, jak vylétá z houští. Zamířil, vystřelil... A místo ptáka trefil právě Whittingtona, a to rovnou do obličeje. A nejen tam - zdravotníci museli nebohému muži ošetřit tvář i hrudník, zkolabovala mu jedna plíce. Whittington podstoupil náročnou operaci, během níž mu lékaři několik broků museli nechat v těle, protože byly příliš blízko srdce. Právník to naštěstí všechno přežil a zotavil se, ale skandál byl samozřejmě na světě.
První otázka veřejnosti zněla - jak je možné, že se Cheney trefil do Whittingtona, když měli všichni reflexní vesty a bylo zcela jasno? Následovalo vyšetřování a výslechy, které odhalily mírné nepřesnosti ve výpovědích především ohledně času, kdy ke střelbě došlo. Na přetřes přišlo i téma alkoholu, tam se ale všichni shodli, že si Cheney dal pivo k obědu, to ale bylo čtyři až pět hodin před incidentem. Nakonec se to uzavřelo jako nehoda. Nehoda, která se ovšem velmi krutě podepsala na Cheneyho popularitě, během dvou týdnů v průzkumech oblíbenosti ztratil 5 %. Zároveň se z toho rychle stala celonárodní sranda, kterou na kost vyždímali snad všichni novináři, komici a moderátoři late night shows v zemi. Paradoxní je, že to byl Whittington, kdo se omluvil. "Velmi mě mrzí, čím si viceprezident a jeho rodina teď musí procházet," řekl doslova. A Cheney? Neexistuje žádný důkaz o tom, že by Whittingtonovi kdy veřejně nebo v soukromí řekl: "Promiň, starý brachu."
Muž svého jména
Cheneyho "lovecká nehoda", jak incident s Whittingtonem popisuje sám ex-viceprezident, velmi pěkně ilustruje Cheneyho charakter, ale také to, jakou auru strachu kolem sebe měl. Svého času pravděpodobně nejmocnější muž v americké vládě pouštěl hrůzu a málokdo z jeho kolegů si "lajsnul" jít s ním přímo do křížku. Ani Whittington nechtěl o incidentu příliš mluvit. Až v roce 2010 se o tom v jednom rozhovoru více rozmluvil, a to jen natolik, aby uvedl na pravou míru, že on a Cheney vlastně žádní kamarádi, jak to v době incidentu média prezentovala, nebyli, a že za 30 let se setkali jen párkrát.
I když už není tak děsivý, v očích "obyčejných Američanů" je Cheney dodnes vnímán spíš negativně. Je to právě on, za kým jde invaze vojsk USA do Iráku v roce 2003, která odstartovala druhou válku v Zálivu. Kritizován bývá i za řadu návrhů a zákonů, které ještě jako předseda Senátu USA (úřadu, který tradičně zastával z titulu pozice viceprezidenta) podpořil, nebo naopak nepodpořil. Hlasoval proti Dodatku o rovnoprávnosti, sociálnímu programu rozvoje dítěte či federálnímu financování potratů, a to i v případě znásilnění nebo incestu. Byl proti rezoluci Kongresu, která vyzývala Jihoafrickou republiku k propuštění Nelsona Mandely z vězení, naopak ale podpořil těžbu ropy a zemního plynu na územích chráněných oblastí Aljašky. Dnes mimochodem sedí ve strategické radě společnosti Genie Oil & Gas.
Názory hluboce přesvědčeného neokonzervativce s morálkou otevřeného člověka opravdu příliš nesouzní. Jaká to musela být pro Cheneyho a jeho ženu Lynne muka, když jedna z jejich dcer, Mary, přišla s tím, že žije se ženou! Ostatně, orientace Mary Cheney a její vztah k Heather Poe (jsou spolu od roku 1992, v roce 2012 se vzaly a mají dvě děti) byly pro novináře častým tématem. Sám Cheney nejprve vystupoval proti stejnopohlavním svazkům, když se Mary začala angažovat ve veřejném a politickém životě, svou rétoriku ohledně této problematiky zmírnil. Rodinný rozkol nastal v roce 2013, kdy druhá dcera Cheneyových, Liz, kandidovala na senátorku a v televizní debatě řekla, že stejnopohlavní manželství nepodporuje. Vedlo to k menší mediální přestřelce mezi sestrami, dnes už se ale stýkají. A sám Cheney, od doby, co není v aktivní politice, manželství pro všechny spíše podporuje. Ostatně, táhne mu na 80. Možná je na čase přestat být takový dick...