fb pixel Den díkůvzdání: Původně americká oslava úcty a sounáležitosti, nyní symbol přejídání se a šíleného nakupování – G.cz
Vyhledávání

Den díkůvzdání: Původně americká oslava úcty a sounáležitosti, nyní symbol přejídání se a šíleného nakupování

Zdroj: Autor: Jean Leon Gerome Ferris – Jean Leon Gerome Ferris, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=227219

O existenci nějakého Dne díkůvzdání jste určitě minimálně jednou slyšeli. Snad v žádné romantické americké komedii se to bez něj neobejde. Američané a Kanaďané ho dost prožívají, a to ještě víc než Vánoce. Víte ale přesně, o co v tomto typicky severoamerickém svátku jde?

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová Aktualizováno 23.11.2023, 11:09

Ó díky ti, milý indiáne

Den díkůvzdání spadá do období dožínek. V angličtině se mu říká Thanksgiving Day a ve francouzštině Action de grâce – na francouzsky mluvící Kanaďany by nebylo fér zapomenout. Ale asi nejtypičtější výklad je, že tento svátek poprvé slavili Otcové poutníci s domorodými Severoameričany na podzim roku 1621. Nejčastěji se uvádí, že vznikl ve státě Massachusetts – v místě, kde stojí dnešní město Plymouth. Legenda vypráví, že Otcové poutníci (neboli britští separatisté) po přistání své lodi Mayflower v Plymouth Rock dne 11. prosince 1620 ztratili 46 z původních 102 osadníků. V ten moment jim ale pomohli indiáni kmene Wampanoag. Ti je naučili, jak se starat o své zásoby obilí a jak přežít svou první mrazivou zimu v Novém světě.

Léto následujícího roku bylo štědré a přineslo osadníkům hojnou úrodu. To bylo pochopitelně potřeba náležitě oslavit, a tak byla na památku tohoto výjimečného okamžiku uspořádána tradiční anglická, nebo také možná indiánská, třídenní slavnost.

Údaje o počtu indiánů a osadníků, kteří se slavnosti skutečně zúčastnili, se značně rozcházejí, stejně jako důvody oslavy. Prý to bylo celé tak, že noví příchozí chtěli vyjádřit svou vděčnost indiánům za jejich pomoc, a proto přichystali tuto velkou hostinu. Nicméně vzhledem k dlouhé a krvavé historii konfliktu mezi původními obyvateli Ameriky a evropskými osadníky bývá pravdivost tohoto tvrzení často zpochybňována. My se tedy ani nedivíme.

Jedli, pili, hodovali

Tolik tedy historie. V Kanadě i USA se tento den v dnešní době slaví trochu jinak. Asi největší odlišností jsou dny, kdy se Díkůvzdání slaví. V Americe se jedná o federální svátek, což znamená, že ho slaví všechny státy federace, a připadá vždy na čtvrtý čtvrtek v listopadu. Tento den stanovil zákonem v roce 1941 prezident George Washington a považuje se za začátek tří až čtyřdenního veselí. V tyto dny se Američané baví, schází s rodinou, s přáteli. Nemůže chybět sledování amerického fotbalu a různé průvody. Na stole americké rodiny nesmí chybět krocan pořádně nacpaný nádivkou, který se podává s brusinkovou omáčkou, a také dýňový koláč. V Kanadě ale oslavy začínají již v pondělí. I tam se všichni schází u krocana a hodují.

Spotřeba krocanů je v tomto období extrémní – lidé spořádají až kolem 50 milionů těchto opeřenců. Právě k nim a v této souvislosti se váže ještě jeden zvyk – každý rok omilostní prezident u Bílého domu krocana, jenž tak unikne doslova o peříčko smrti, a v klidu tak dožije v nějaké dětské zoo. Jedná se o velmi oblíbenou událost, kterou pravidelně sledují miliony amerických občanů.

Sláva konzumu

Ještě jedna zábava se k tomuto času váže, a to sice nakupování. Poté, co se všichni ve čtvrtek na Den díkůvzdání nacpali krocanem a koláčem k prasknutí, následuje Černý pátek – Black Friday, a tedy čas vyrazit drancovat obchody. Tento den je de facto neoficiálním začátkem předvánoční nakupovací mánie a v USA je známý nejrůznějšími nehoráznými akčními slevami a všeobecnou hysterií, kdy každý pobíhá od obchodu k obchodu a hledá, kde by co možná nejvýhodněji nakoupil (bohužel, tato část těchto ryze amerických svátků se již přesunula i k nám – toho zeleného uřvaného skřeta známe asi všichni). Pro ty, kdo nemají rádi davy lidí, bylo naštěstí vynalezeno Kyber pondělí, které je online obdobou Černého pátku a následuje hned po tomto víkendu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články