fb pixel
Vyhledávání

Další skandál Huawei v USA: Špionáž i porušování sankcí. Kdo je vlastně zakladatel firmy Ren Zhengfei?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Kauz kolem čínského telekomunikačního giganta Huawei neustále přibývá, i když český premiér Andrej Babiš po včerejší schůzce s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech uvedl, že tam není co řešit. Mezitím vyplaval v USA na povrch další skandál. Čínská firma byla obviněna kvůli krádeži obchodních tajemství amerických firem i obcházení íránských sankcí. Co na to zakladatel Huawei Ren Zhengfei? A co je vlastně zač? Prý je velkým fanouškem Applu a Steva Jobse, jen s tím rozdílem, že by chtěl žít navždy.

Václav Roman
Václav Roman 29.1.2019, 11:25

Za vzor má Apple

Zakladatel čínské technologické firmy 74-letý Ren Zhengfei se nechal slyšet, že co se ochrany soukromí zákazníků týče, tak se učí od těch nejlepších - od společnosti Apple. Tato technologická společnost však začátkem týdne uvedla, že aplikace pro videohovory FaceTime obsahuje bezpečnostní chybu. Na odstranění se sice už pracuje, ale vyplývá z toho jediné: naše soukromí je v ohrožení.

Nicméně Zhengfei měl při srovnání technologických gigantů na mysli jiný moment. Na jaře 2016 tlačilo FBI společnost Apple, aby umožnila přístup do telefonu vraha ze San Bernandina. Tenkrát však federálové nepořídili a místo toho museli za prolomení zabezpečení iPhonu zaplatit třetí straně. Pokud by čínská vláda chtěla od Huawei soukromá data, zachovala by se společnost dle slov jejího zakladatele stejně jako Apple.

Huawei pod palbou

Huawei zažívá od roku 2018 krušné časy. Spojené státy zakázaly úřadům používání výrobků této společnosti a nejsou samy. Japonsko, Austrálie a Nový Zéland znemožnily Huawei přístup do chystaných 5G sítí. Výhrady vůči čínské firmě pak zazněly i v řadě zemí EU. Před používáním produktů Huawei varoval na konci loňského roku i český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. V Kanadě byla nedávno na základě amerického zatykače zadržena finanční ředitelka Meng Wan-čou, proti které vznesly americké úřady formální obvinění. Maření spravedlnosti, bankovní a internetové podvody, porušování mezinárodních sankcí vůči Íránu, spiknutí za účelem praní špinavých peněz…. Obvinění Meng Wan-čou a firmy, kterou řídí, čítá celkem 13 bodů.

Co na to zakladatel společnosti Ren Zhengfei? Ten zůstával dlouho v tichosti a nijak kroky proti Huawei nekomentoval. Nekomentoval ostatně ani zatčení finanční ředitelky Meng Wan-čou, což je jeho dcera.

Samotářský miliardář se ozval až ve chvíli, kdy byl v Polsku pro podezření ze špionáže zatčen ředitel polské pobočky koncernu Huawei. Zhengfei to důrazně popřel a uvedl, že Huawei rozhodně neprovádí žádnou špionáž pro čínskou vládu. Kromě toho vyzdvihoval Donalda Trumpa jako skvělého prezidenta a uvedl, že Huawei není hrozbou pro národní bezpečnost USA. Bylo to poprvé po třech letech, co se Zhengfei vyjádřil pro zahraniční média.

Nejdřív práce...

"Není třeba mít strach," zní opakovaně z Huawei, společnost má být vlastněna stoprocentně jejími zaměstnanci. Zhengfei vlastní 1,14 % Huawei, naznačil však, že by rád následoval příkladu Steva Jobse a svůj podíl snížil: "Podíl Jobse v Applu činil 0,58 %. Je tu tak pro mě stále prostor svůj podíl zmenšovat. Měl bych se od Steva Jobse učit,“ uvedl zakladatel Huawei. Připomínáme, že Jobs v 80. letech prodal téměř všechny své akcie.

Zhengfei budoval společnost Huawei dlouhé roky a má k ní hodně silný vztah: "Raději bych společnost zrušil, než udělal cokoliv, co by poškodilo zájmy našich zákazníků.“

S napětím nyní sleduje dění okolo své dcery, jejíž zatčení vyvolalo diplomatickou bouři. Meng Wan-čou zůstává po propuštění na kauci v domácím vězení ve Vancouveru a čeká na soud, který má proběhnout 6. února. Zhengfei má kromě ní ještě další dva potomky, s nimiž však nemá příliš blízký vztah. Během jejich dětství sloužil v armádě a s rodinou trávil pouze jeden měsíc v roce. Později pak zase musel tvrdě pracovat, aby se společnost Huawei dostala tam, kde dnes je.

Na dotaz, kdy se chystá odejít do důchodu, zažertoval o nesmrtelnosti: "Můj odchod do důchodu bude záležet na tom, kdy společnost Google přijde s novým lékem, který umožní lidem žít navěky. Na tento lék čekám.“ Rozhodl se zůstat a bojovat, jak jen dlouho to bude možné.

A zde si přečtěte o tom, že i pomyslná mince "kauza Huawei" má dvě strany: na síti prostě není bezpečno. Nikdy nebylo a nebude.

Podobné články

Doporučujeme

Další články