fb pixel Skupina Solek rozšířila své portfolio v Chile o solární elektrárny za miliardu korun – G.cz
Vyhledávání

Skupina Solek rozšířila své portfolio v Chile o solární elektrárny za miliardu korun

Zdroj: SOLEK HOLDING SE

Energetická skupina SOLEK českého podnikatele Zdeňka Sobotky úspěšně dokončila v Chile hned 5 solárních elektráren o celkovém instalovaném výkonu téměř 40 MW, což představuje hodnotu 1 miliardy korun. Po projektu Bicentario a více než 10megawattové elektrárně Santa Fe byla do chilské sítě úspěšně připojena ještě stejně velká elektrárna Ovalle Norte a 7megawattové solární parky El Paso a Meco Chillan. Skupina SOLEK má v Chile dokončených již 11 solárních elektráren, a to do konce letošního roku plánuje připojit do tamní sítě ještě další dvě. „Akcelerací výstavby projektů v Chile máme úspěšně nakročeno k dosažení cíle 500 MW celkového instalovaného výkonu realizovaného v rámci naší skupiny SOLEK do konce roku 2023,“ prohlásil Zdeněk Sobotka, zakladatel a majoritní vlastník SOLEK HOLDING SE.

redakce G.cz 31.12.2020, 18:20

Rozvoj tamější fotovoltaiky jde ruku v ruce s chilským národním klimatickým záměrem stát se do roku 2050 uhlíkově neutrální. Region Maule, který se dosud soustředil na výrobu elektřiny z vodních elektráren, musí měnit plány v důsledku klimatických změn. Kvůli období sucha tu vzrostl počet fotovoltaických projektů o 300 %. Zapojení hned pěti solárních parků do sítě Národní elektrické soustavy znamená další úspěch pro skupinu SOLEK, která v Chile působí od roku 2015 a postupně se stala jedním z nejvýznamnějších aktérů v segmentu PMGD, tedy distribuovaných zdrojů energie, jejichž územní diverzifikací si Chile zajišťuje svou energetickou bezpečnost.

SOLEK HOLDING SE

SOLEK HOLDING SE je energetická společnost podnikající v oboru obnovitelných zdrojů energie se zaměřením zejména na solární energetiku. Zabývá se projektováním, výstavbou a provozem solárních elektráren v Evropě a Latinské Americe. Na trhu působí od roku 2010, své aktivity rozvíjí především v Chile a k dalším lokalitám úspěšně realizovaných fotovoltaických parků patří i Česká republika, Slovensko či Rumunsko. V rámci strategického rozvoje rozšiřuje své působení také o nové trhy, aktuálně například o Kypr. Od svého založení skupina SOLEK realizovala více než desítku projektů o celkovém instalovaném výkonu přes 87 MW. Aktuálně má ve výstavbě či v pokročilé fázi příprav hned na několik desítek fotovoltaických parků představujících instalovaný výkon přes 260 MW. Prvních deset let skupina fungovala především jako developer, kdy například solární parky v okolí chilského hlavního města Santiago úspěšně prodala kanadskému CarbonFree, americké Arroyo Energy Group či francouzským investorům Reden Solar. Strategií SOLEK je fotovoltaické parky nejen projektovat a stavět, ale nyní již také vlastnit a provozovat. K financování aktivit skupina využívá především kapitálové trhy, kde úspěšně nabízí korporátní dluhopisy se stabilním výnosem. Zakladatelem, majoritním vlastníkem a CEO skupiny SOLEK je český podnikatel Zdeněk Sobotka.

Více na www.solek.com

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články