fb pixel Další nepokoje v Polsku. Nelegální krajně pravicový pochod se včera ve Varšavě střetl s policií – G.cz
Vyhledávání

Další nepokoje v Polsku. Nelegální krajně pravicový pochod se včera ve Varšavě střetl s policií

Zdroj: YouTube.com - RT

Žhářství, rvačky s policií, blokování dodávky zdravotnického vybavení, to všechno si mohou po včerejšku připsat na vrub podporovatelé krajní pravice v Polsku. Přes zákaz vlády se Varšavou vydal skandující průvod alt-right voličů.

Jan Studnička
Jan Studnička 12.11.2020, 10:28

Nezávislé Polsko

Včera si Polsko připomínalo získání nezávislosti v roce 1918, což je pro místní krajní pravici významný den. Jednak kvůli čistému vlastenectví a taky proto, že na rozdíl od nás Poláci tehdy dlouho demokratickou zemí nezůstali. Zvrhli se ve vojenskou diktaturu už v polovině dvacátých let. Právě v tomhle, takzvaném sanačním režimu, má podle kritiků ideové kořeny vládní strana Právo a spravedlnost neboli PiS.

Představitelé strany to pochopitelně odmítají, ale taky je pravda, že je PiS čím dál tím konzervativnější, tvrdší, pravicovější a… středověčejší. Co se pochodů na den nezávislosti týče, před dvěma lety současný prezident Andrzej Duda pochodoval Varšavou právě s ultrapravicovými skupinami. Od té doby stihlo Právo a spravedlnost vyhrát volby, naprosto zmrzačit polské soudnictví, vyhlašovat “LGBT free zóny” a naposledy třeba v podstatě ilegalizovat veškeré potraty.

Jenomže Polsko je na tom i z hlediska boje s koronavirem špatně. Jakože hodně špatně, v posledních dnech museli polští lékaři začít s prioritizací pacientů, tedy začít vybírat, kdo dostane lékařskou péči nebo ne. Podobně jako se to dělo během první vlny v severní Itálii nebo New Yorku. Vláda tedy demonstrace striktně zakázala.

Jenomže když si nácisty rozdovádíte, tak se jim pak těžko vysvětluje, že něco nesmějí.

Klasika

V rámci Pochodu nezávislosti, jak nazývá krajní pravice svůj pochod, vyšly do ulic tisíce lidí. Mávalo se polskými vlajkami, transparenty dýmovnicemi, světlicemi, skandovala se hesla. Všechna ta, která byste čekali. Reuters píše o transparentu “Naše civilizace, naše pravidla”, ČTK pak o “Normální rodina - silné Polsko”. No prostě klasika, kdy jste naposledy slyšeli, že by ultrapravice přišla s něčím originálním.

Policie se pochopitelně pokoušela demonstraci rozehnat, takže došlo ke střetům. Demonstranti se pustili do policistů lahvemi a šutry, pořádkové síly odpověděly slzným plynem a gumovými projektily. Je to něco téměř poetickéh, když se krajně pravicoví demonstranti řežou s Polskou policií, chce se s nadsázkou říct.

Zasahovat museli bohužel i hasiči, protože jeden z protestujících hodil světlici do otevřeného okna bytu na trase pochodu. Pravděpodobně se pokoušel zasáhnout okno, na kterém byla pověšena duhová vlajka a symboly podpory Ženské stávky, tedy hnutí, které demonstruje proti potratovému zákonu.

Nejtvrdší střetnutí s policií čekalo demonstranty u sportovního stadionu, kde vláda zřídila polní nemocnici pro pacienty s covidem. Pochodující tvrdí, že policie střet vyprovokovala, policie zase říká, že pochod blokoval příjezd dodávky plicních ventilátorů, kterých je v Polsku ohromný nedostatek.

Akce nakonec skončila hromadou zraněných, a to i z řad policistů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články