1. Zabrušovat a vybrušovat
Znamená to nenořit se příliš hluboko do věcí, protože věci se pak ponoří do vás. Zabrušovat a vybrušovat užíváme vždy pouze dohromady v rámci jedné věty, pokud chceme vyjádřit, že se do něčeho nechceme pouštět z obavy o to, jak to dopadne. Za krásný neologismus vděčíme Miloslavu Roznerovi (SPD), který díky němu zlidověl stejně jako fráze sama.
2. Být na Rokytku
Být kantáre, kaput, K. O., totálně na šrot. Přímo tak, že nemůžete ani chodit a zbytek příčetné části vašeho mozku se vás snaží představit, že vás někdo musel otrávit, jinak to přece není možné. První tento pohroužený stav zakusil Milan Rokytka po druhém kole prezidentských voleb 2018.
3. Být zpovykaný
Znamená to zaseknout se v dopravní zácpě. Autorkou krásného přirovnání je primátorka Adriana Krnáčová (ANO), která za Pražany označila za zpovykané kvůli stížnostem na dopravu v hlavním městě asi dva dny předtím, než kvůli opravě silnice začala kolabovat polovina Žižkova.
4. Hledat si přirozenou cestu
Za touto frází se schovává „stojím na místě a nehodlám se hýbat". Čerstvý výrok Čechům přinesl poslanec Petr Dolínek (ČSSD), který o nefungující pražské dopravě řekl, že je jako řeka a tak si najde přirozenou cestu.
5. Mít Tomiovu horečku
Termín Tomiova horečka používáme jako omluvu v případě, kdy veřejně (ať už z blbosti či zkaženosti duše) popíráme nějaký závažný válečný zločin, například holokaust, a naše okolí to šokuje. Fráze byla do češtiny zavedena poté, co se objevil první známý pacient (byl jím Tomio Okamura z SPD, kterého zákeřný vir jako na potvoru zastihl zrovna v momentě, kdy dělal rozhovor s Danielou Drtinovou) nakažený reálnou nemocí stejného jména. Infekce způsobuje, že člověku hrábne a výše zmíněné historické události začne skutečně odmítat.
6. Být vlevo dole
Když někoho uslyšíte říkat, že nějaká věc či člověk je "vlevo dole", znamená to, že předmět hovoru je pryč, ztratil se, nelze ho nikde najít, je definitivně fuč nebo dokocne vůbec neexistuje. Za ustálení označení stavu děkujeme hradnímu mluvčímu Jiřímu Ovčáčkovi.
7. Sorry jako
Velmi užitečné slovní spojení, které jasně říká "naser/te si" v situaci, kdy s druhou stranou nemůžete mluvit vulgárně. Užívá se třeba při hádce s rodiči či partnerem nebo na poradě se šéfem. Autorem je Andrej Babiš (ANO).
8. Ku*da sem, ku*da tam
Pokud chcete v kolektivu kamarádů či spolužáků zabodovat cool sprostou hláškou a zároveň se snažíte sdělit, že je vám něco úplně fuk, pak použijte tento bonmot prezidenta Zemana.
A tady další neologismy, které čeština v poslední době zavedla.