fb pixel Čínská města kvůli koronaviru odtržena od světa. V karanténě uvízli i dva Češi – G.cz
Vyhledávání

Čínská města kvůli koronaviru odtržena od světa. V karanténě uvízli i dva Češi

Zdroj: Profimedia

Situace v souvislosti s koronavirem je velmi vážná. Čína uzavírá městské aglomerace. Celkově se v karanténě ocitá a od okolního světa zůstane odříznuto okolo 20 milionů lidí a týká se to bohužel i dvou Čechů.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 23.1.2020, 15:49

Virus uvěznil dva Čechy

V čínském městě Wu-chan, jehož 11 milionů obyvatel se kvůli rychlému šíření koronaviru ocitlo prakticky v karanténě, uvázli také dva čeští studenti. Informoval o tom ve čtvrtek ministr zahraničí Tomáš Petříček. Na svém Twitteru uvedl: „Jsou v pořádku a jsme s nimi v kontaktu.“

Ministerstvo dopravy dnes vyzvalo dopravce, aby autobusům mířícím do Wu-chanu nařídili vrátit se zpět do místa, odkud vyjely. Spoje mají nakázané se městu vyhýbat. Ve městě také nefunguje veřejná doprava, lidé z Wu-chanu, který platí za klíčové obchodní a dopravní centrum v čínském vnitrozemí, nemohou odcestovat vlakem ani letadlem. Letecká doprava do města ještě zcela přerušena nebyla, řada aerolinek ale své spoje zrušila.

Situace graduje

O tom, že je celá situace skutečně vážná a neustále graduje, svědčí i fakt, že Čína nařídila kvůli šířící se nákaze novým koronavirem částečné uzavření dalších dvou měst. Izolace čeká sedmimilionový Chuang-kang a v nedalekém milionovém E-čou bude prozatím uzavřeno nádraží. Celkem takto bude od zbytku země odříznuto na 20 milionů lidí. Wu-chan i nově uzavřená města jsou součástí jedné velké aglomerace.

Peking ve snaze zabránit dalšímu šíření nového koronaviru odvolal také všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku, jehož příchod připadá na sobotu. Týká se to i tradičních poutí. Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost, informovala agentura DPA.

Odborníci zatím nevědí, jak pravděpodobný je přenos koronaviru do Evropy. Dosud není k dispozici dostatek dat o jeho šíření, čeká se na více informací z Číny, sdělila ve čtvrtek novinářům hlavní hygienička Eva Gottvaldová. Podle Gottwaldové zatím není nutné vydávat doporučení, aby Češi do Číny necestovali. Při cestě do Číny ale musí dodržovat hygienická pravidla, podobně jako třeba při epidemii chřipky. Neměli by v Číně navštěvovat trhy a měli by se vyhýbat větším skupinám lidí. Šéf české diplomacie Petříček ale na svém twitterovém účtu varuje před cestou do zasažných oblastí: "Až do odvolání doporučujeme necestovat do čínského města Wu-han kvůli koronaviru. Pokud jedete do Číny, vyhýbejte se místům, kde se shromažďuje větší množství lidí, a maximálně dbejte na hygienu. "

Počet obětí nového koronaviru stoupl podle posledních oficiálních informací nejméně na 17 a počet infikovaných dosáhl 544. Jednotlivé případy se objevily také ve Spojených státech nebo dalších asijských zemích.

Kvůli nedostatku dat bylo bez jasného stanoviska přerušeno i středeční jednání Světové zdravotnické organizace (WHO), znovu bude zasedat příští čtvrtek.

Podobné články

Doporučujeme

Další články