fb pixel Konec světa se blíží: Nebezpečná infekce se silou eboly nás prý všechny zabije – G.cz
Vyhledávání

Konec světa se blíží: Nebezpečná infekce se silou eboly nás prý všechny zabije

Lidstvo ohrožuje nový strašák v podobě superkvasinky Candida auris, která se před nedávnem objevila, a v současnosti se nenápadně šíří světem. Tuto kvasinku prozatím moc lidí nechytilo, avšak polovina osob, která se s ní setkala, zemřela. Infekce je totiž velmi odolná a nejsou na ni léky. Potýká se lidstvo s novou globální hrozbou?

Martin Miko
Martin Miko 9.4.2019, 13:39

Jde po nás "supervirus"!

Svět možná už brzy nebude takový, jaký ho známe, tedy pokud lidstvo nevymyslí protilátku na nedávno objevený druh kvasinkové infekce Candida auris, která se v současné době šíří světem. Pro mnohé z nás může být smrtelná. Touto infekcí se prozatím mnoho lidí nenakazilo, ale polovina ze zasažených zemřela. Jedná se o poměrně velký problém, protože útočí i v nemocnicích a pečovatelských domech napříč celým světem.

Nemoc se už objevila v Jihoafrické republice, USA, Pákistánu, Venezuele, Španělsku, Velké Británii, Indii, Francii nebo například v Německu. Proti superkvasinkám, které ohrožují celý svět v současné době neexistuje žádná obrana, takže se nemůžeme divit, že Candida auris zabíjí. Prozatím však není v médiích příliš populárním tématem, takže se o ní příliš nepíše, jak informoval The New York Times přes pár dny.

Podle NYT však tato nová globální hrozba, která ohrožuje veřejné zdraví nás všech, už dlouho zájmu médií a veřejnosti unikat nebude, obzvlášť když během 90 dnů dokáže zabít polovinu lidí, kteří se tímto virem nakazí, takže jeho síla je srovnatelná například s ebolou. Tato superkvasinka se objevila před několika desítkami let v Japonsku a do současnosti už dokázala "navštívit" všechny kontinenty. Například v USA byla infekce Candidou auris zaregistrována v 587 případech a nakaženým se může stát opravdu každý bez rozdílů. Nejvíce ohroženi jsou samozřejmě lidé se špatnou imunitou a senioři. V nebezpečí jsou rovněž lidé, kteří užívají až přespříliš antibiotik a antimykotik.

Tato superkvasinka se projevuje tím, že napadá primárně krev, uši a v některých případech napadá i plíce a močový měchýř. Podle NYT došlo loni v Brooklynu ke kurióznímu případu; senior zemřel v nemocnici po 90 dnech od nákazy Candidou auris. Bakterie se však rozšířila v celém jeho pokoji, a proto musel nemocniční personál vydesinfikovat celou mísnost od podlahy až po strop a následně vytrhnout část dlažby a stropu, aby se zamezilo dalšímu šíření superkvasinky. Podobný případ se stal v roce 2015 v Londýně, kde se místnost vyčistila rozprášením peroxidem vodíku po celé její ploše. Takových případů je však po celém světě mnohem víc.

Problém Candida auris je ten, že dokáže být imunní vůči antimykotikům, čímž se tento problém bude i nadále zvětšovat. Dalším důvodem je to, že je poměrně složité ji odhalit, což vede doktory k jiné léčbě, což může způsobit smrt u pacienta. Navíc se často objevuje ve zdravotnických zařízeních, kde je poměrně složité určit, jak se s problémem poprat.

A zde se dozvíte, proč si Tomio Okamura nechal strčit do zadku hadici s kamerou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články