fb pixel Chudák Ferdinand Peroutka: Po Zemanovi zneužívá slavného novináře k vlastní demagogii i Babiš – G.cz
Vyhledávání

Chudák Ferdinand Peroutka: Po Zemanovi zneužívá slavného novináře k vlastní demagogii i Babiš

Ferdinand Peroutka patří k nejvýznamějším osobnostem české žurnalistiky a publicistiky 20. století. Po pobytu v nacistickém koncentračním táboře a komunistickém pronásledování se i dnes v demokratickém Česku nedostává Peroutkovi úplně šetrného posmrtného zacházení. Ferdinand Peroutka se bohužel stal nástrojem současných politiků k šíření jejich vlastní demagogie. Po Miloši Zemanovi se dočkal slavný novinář zneužití svého jména i od Andreje Babiše.

Jan Palička
Jan Palička 25.7.2017, 13:23

Ferdinand Peroutka nepochybně patří k významným českým osobnostem 20. století. Jako novinář a publicista byl jedním z čelních představitelů československé demokratické žurnalistiky. Zažil pronásledování nacistickým i komunistickým režimem a jeho myšlenky ovlivnily několik generací demokraticky smýšlejících Čechů vymezujících se proti totalitě. Ač už je Peroutka téměř 40 let po smrti, jeho odkaz je stále živý. Bohužel je ale často uchopován naprosto nehorázným způsobem, a to vrcholnými českými politiky.

Již delší dobu je se zneužíváním jména Ferdidanda Peroutky spojován prezident Miloš Zeman. Ten nechvalně proslul výrokem, že Peroutka podlehl nacismu, když napsal, že Hitler je gentleman, konkrétně do časopisu Přítomnost, kde měl být jeho text otištěn vlevo dole. Všichni už moc dobře víme, že Peroutka nikdy nic takového neřekl ani nenapsal, daný text v Přítomnosti nebyl otištěn a Zeman si vše vymyslel a odmítl i před soudem, který jeho lži potvrdil, uznat své pochybení a omluvit se.

Nedůstojné divadlo Zemana stojícího proti Peroutkově vnučce Terezii Kaslové, která zcela po právu brání odkaz svého dědečka, trvá již dva a půl roku. K Zemanovi se nyní přidal i bývalý ministr financí Andrej Babiš, který se rozhodl si přisadit a též si do odkazu zesnulého Peroutky kopnout. Na rozdíl od Zemana sice Babiš nevkládá Peroutkovi do úst něco, co slavný novinář nikdy neřekl, ale ohýbá jeho slova naprosto mimo historický kontext tak, že míří přímo proti tomu, proti čemu sám Peroutka bojoval. Peroutkův výrok stejně jako Zeman i Babiš zneužívá k demagogickému balamucení voličů.

V příspěku na svém blogu publikovaném na serveru iDNES.cz Babiš mimo jiné opětovně zmiňuje svou politickou vizi zrušení horní komory českého parlamentu - senátu či alespoň omezení počtu senátorů. Senát považuje Babiš za neefektivní a veskrze zbytečný, vypočítává země, které svůj senát již zrušily, a poukazuje na to, jak drahý provoz senátu v Česku je a jak senátoři pouze zdržují legislativní proces. Aby to nevypadalo, že rušení senátu je nějaký původní Babišův nápad, vypůjčuje si předseda hnutí ANO slova Ferdinanda Peroutky, kterými se snaží doložit, jak i takový velký demokrat jako Peroutka byl proti existenci horní komory parlamentu. Bohužel tím ale Babiš nehorázným způsobem srovnává nesrovnatelné.

Vyjádření Ferdinanda Peroutky svědčící o jeho nelibosti vůči senátu zní následovně: „Senátoři i poslanci pocházejí z týchž kruhů... a hlavně mají stejné zájmy a jsou závislí týmž způsobem na týchž stranách: z jakých důvodů tedy měly by se v mozku jedněch roditi jiné myšlenky než v mozku druhých?“. Potud doopravdy vše vypadá na to, že Babiš dosahuje s Peroutkou názorové shody. Problém je ale v tom, že bývalý ministr financí svým voličům i ostatním občanům České republiky zamlčuje skutečnost, že Peroutka svá slova pronesl v roce 1924 a tehdejší politickou realitu s tou dnešní není vůbec možné srovnávat.

Peroutka kritizoval prvorepublikový senát národního shromáždění oprávněně, neboť v té době tato parlamentní komora skutečně prakticky zrcadlila poslaneckou sněmovnu. Do obou komor se ve dvacátých letech volilo stejným volebním systémem a i volební období bylo stejně dlouhé, tudíž tehdejší senát opravdu poněkud postrádal smysl. Dnes se do poslanecké sněmovny volí poměrným volebním systémem na 4 roky, při volbách do senátu se používá systém většinový a volební období trvá 6 let, přičemž každé dva roky se obměňuje třetina senátorů. Tím je zajištěno, že senát je skutečně pojistkou parlamentní demokracie, který brání převzetí moci jednou stranou. A možná že právě to na něm Andreji Babišovi vadí nejvíce. V tom případě by od něj bylo čestné, kdyby to na rovinu přiznal a nemusel se při tom opírat o Ferdinanda Peroutku, který by s něčím podobným v životě nesouhlasil.

Zde se dozvíte, proč není Miloš Zeman gentleman.

Podobné články

Doporučujeme

Další články