Proč není Miloš Zeman ani génius, ani gentleman? – G.cz
Vyhledávání

Proč není Miloš Zeman ani génius, ani gentleman?

„Pravda vyplave nahoru jako olej na vodu,“ říká o tom přísloví.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 9.10.2015, 13:00

Vypadá to, že se konečně našel článek Ferdinanda Peroutky z časopisu Přítomnost, po kterém tak zuřivě pátral dnešní český prezident (respektive jeho ovčí Mluvčáček). Ústav pro českou literaturu Akademie věd ČR zveřejnil text článku z března 1938. Jenže se zaprvé jmenuje úplně jinak, než Zeman tvrdil (ne Hitler byl gentleman, ale Hitler byl génius) a zadruhé říká něco přesně opačného, než Zeman tvrdil.

Z textu totiž neplyne, že by byl slavný český novinář „fascinován zrůdným učením“ Hitlera, ale že Peroutka naopak varuje přes Hitlerem, kterého důrazně doporučuje nepodceňovat.

Takže je to jako v tom známém vtipu o propagandistikém rádiu Jerevan. Jakýsi posluchač se ho zeptal: „Je pravda, že Vladimir Vladimirovič, naftař z Baku, vyhrál ve Sportce jízdní kolo?“ Odpověď zní: „Ano, pravda to samozřejmě je, ale ne tak docela. Zaprvé to nebyl Vladimir Vladimirovič, ale Alexandr Alexandrovič, zadruhé nebyl naftař z Baku, ale horník z Donbasu, a zatřetí jízdní kolo nevyhrál, ale bylo mu ukradeno.“

Plynou z toho dvě velmi podstatné věci:

1. Miloš Zeman není génius, ale stárnoucí muž se slábnoucí pamětí

Název i obsah Peroutkova článku si Zeman kdysi zapamatoval blbě, později se svou neznalostí blbě machroval a teď proto právem vypadá jako blbec.

2. Miloš Zeman není gentleman, ale hulvát a tlučhuba

V čem je rozdíl? Všichni se občas pleteme, mýlíme a děláme chyby. Gentleman v takovém případě řekne: „Zmýlil jsem se, moje chyba, omlouvám se.“ Tím je věc vyřešena.

Hulvát ale svou chybu nikdy neuzná. Vymýšlí složité teorie, proč se nezmýlil a zaplétá se do toho tak dlouho, až se z něj zarputilým setrváváním v omylu stane hulvát a tlučhuba.

A o tom, že Adolf Hitler už je tu zas, si můžete přečíst TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články
Zavřít reklamu