fb pixel Česko od příštího týdne otevírá obchody, ale jak je na tom zbytek Evropy? – G.cz
Vyhledávání

Česko od příštího týdne otevírá obchody, ale jak je na tom zbytek Evropy?

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Vláda včera na tiskovce představila pětistupňový plán, který má postupně rozpouštět karanténu a rozvolňovat ochranná opatření nejdřív po týdnech a potom ve dvoutýdenních skocích s tím, že 8. června bychom konečně mohli vyrazit do baru, byť s omezením. Jak jsme na tom ale s rozvolňováním v porovnání se zbytkem světa?

Jan Studnička
Jan Studnička 15.4.2020, 16:50

Česko má plán

Pětistupňový plán rozvolňování ochranných opatření, který včera představila vláda, startuje v pondělí. To se uvedou do provozu některá řemesla, farmářské trhy, autosalony. A o týden později už se začínají otevírat obchody do dvou set metrů, pokud nejsou položeny ve velkých obchodních centrech.

Velice zjednodušeně, plán sestavený pod taktovkou ministerstva zdravotnictví za dohledu týmu epidemiologů docela přesně kopíruje epidemiologickou nebezpečnost nejrůznějších zařízení. Proto se začíná u menších řemeslníků a farmářských trhů, jde se přes menší obchody, výdejní okénka restaurací a zahrádky až ke kadeřnictví, kosmetickým salonům a v poslední fázi pak i k tetovacím salónům a plnému otevření hospod. Víc detailů se můžete dočíst v našem předchozím článku tady nebo ještě lépe koukněte do naší galerie, kde je přehledně celý plán na kartičce od ministerstva zdravotnictví.

Profesor Roman Prymula na tiskovce několikrát zmínili, že nejde o návrat do normálu, že stále budou platit přísná bezpečnostní opatření o třech hlavních pilířích - roušky, rozestupy a důsledná hygiena. Je ale třeba začít ekonomiku postupně oživovat, protože podle statistiků a epidemiologů to vypadá, že Česko dostalo epidemii nemoci COVID19 pod kontrolu.

Zároveň ale platí, že plán je operativní a může se různě upravovat podle počtu nových případů v kontextu počtu otestovaných osob. Velkou obavu například vzbuzoval minulý víkend, kdy musela policie vyjíždět ke stovkám případů porušení vládních nařízeních. S opatrným optimismem ale ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky doktor Ladislav Dušek dnes oznámil, že by to až tak velký problém být nemusel, protože s klesavou tendencí se laicky řečeno nemá co šířit. Na potvrzení si ale budeme muset týden až dva počkat.

Jak ale mnohokrát zdůrazňovali politici, vědci i Daniel Stach, v tomhle boji jsme jako lidstvo společně. Abychom se z toho dostali, musí se z toho dostat všichni. Pojďme se tedy podívat, jak to s rozvolňováním vypadá ve zbytku Evropy.

Evropa pomalu povoluje

Rakousko je pro nás extrémně zajímavé a relevantní, protože pro nás tak trochu fungovalo při vypuknutí epidemie v Evropě jako nárazník. Obě země jsou si dost podobné nařízeními a teď vidíme, že i politikou rozvolňování. Jenom Rakousko, které koronavirus zasáhl o týden dříve, také začíná o týden dříve “povolovat” šrouby. Rakušané tak otevírají obchody do čtyř set metrů. Ode dneška mají všichni v Rakousku taky povinně nosit roušku v obchodech, taxících a podobně. Není žádným tajemstvím, že naši politici i experti se zájmem nahlížejí k sousedům, aby takzvaně nahlédli “týden do budoucnosti”.

Polsko chce začít rozvolňovat 19. dubna, to je jejich magické datum, které všichni netrpělivě vyhlížejí. Měl by se třeba zvyšovat počet lidí, kterým je najednou povolen vstup do obchodu. Teď je to mimochodem trojnásobek počtu lidí na pokladně, což znamená, že si skoro nemůžete skočit pro pivo v plechovce bez kalkulačky. A roušky zavádějí až od zítřka. Polsko bylo obecně v restrikcích pomalejší, takže mají omezení přísnější a budou je taky povolovat pomaleji.

Německo je pro nás také extrémně důležité, protože je pro nás ekonomicky velmi významné. Koronavirus zemi zasáhl ve velkém, ale prozatím to vypadá, že situace je stabilizovaná a vede se debata o tom, jestli neposlat děti do škol. Obzvlášť se mluví o starších žácích, protože starší děti by byly spíš schopné dodržovat rozestupy a přísnější opatření školní docházky - u nás se předpokládá, že by se žáci mohli vracet do školy po menších uzavřených skupinách někdy od konce května. Někdo říká, že v Německu vládne velice opatrný optimismus, ale pak je tady ta sebevražda hesenského ministra financí na konci minulého měsíce, kterou politik pravděpodobně spáchal z obav před finanční krizí. Což… nezní dobře.

Slovensko se dokázalo velice efektivně ochránit před virem, ale jeho ekonomika trpí jako zvíře. Podle Seznam Zpráv jede v současnosti na sedmdesát procent a otevření části obchodů by ničemu moc nepomohlo. Plán na rozvolňování představí premiér Matovič příští týden.

Dánsko a Finsko taky pomalu povolují. Maďarsko pomalu váhavě otevírá fabriky, ale ve speciálních provozech. Tvrdě zasažená Británie bude pod karanténou další tři týdny. Francie prodlužuje karanténní opatření až do 11. května, protože počet mrtvých přesáhl patnáct tisíc osob. A jestli chcete vědět, jak špatně na tom Francie je, stačí vám vědět, že kraj Vysočina tam posílá tisíc roušek. Ano, kraj Vysočina posílá humanitární pomoc do Francie.

Kromě nejpostiženějšího severu země, Itálie pomalu otevírá některé obchody, protože docela rychle klesá trend nárustu nově nakažených. Přísná opatření pro Itálii ale trvá až do 3. května. I přes výkyvy v nárůstu pacientů se rozvolňují některá přísnější opatření ve Španělsku. Od včera se může vydat do práce spousta lidí, která pracuje v neesenciálních odvětvích. Se zatajeným dechem a zamáčklými palci tak snad můžeme říct, že Itálie se Španělskem mají taky to nejhorší za sebou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články