Do voleb do Poslanecké sněmovny zbývá už jen něco málo přes tři měsíce a politické strany se tak naplno začínají soustředit na předvolební boj o poslanecké mandáty. Některé mají výchozí pozici jednoduchou a hrají jen o to, kolik poslanců budou po volbách mít. Pro jiné budou letošní volby představovat doslova existenční boj. Jednou z těchto stran je i TOP 09.
TOP 09 vtrhla před osmi lety na českou politickou scénu doslova jako zjevení. Jako nová pravicově konzervativně se profilující strana pro mnohé voliče představovala přijatelnější alternativu k ODS, která se v té době potýkala s pošramocenou pověstí z dob vlád Mirka Topolánka. Hned v prvních volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010 TOP 09 uspěla a stala se rovnou jednou ze stran vládní koalice. V předčasných volbách v roce 2013 strana úspěch zopakovala a svým výsledkem se stala nejsilnější pravicovou stranou v Česku.
Uplynuly 4 roky a v topce si mohou říci ono okřídlené: "Kdeže loňské sněhy jsou." Preference TOP 09 prudce klesly. V předvolebních průzkumech se strana drží těsně nad potřebnou 5% hranicí pro zvolení do Poslanecké sněmovny. V některých průzkumech ani této hranice nedosahuje. Takováto situace by po volbách mohla mít pro stranu fatální následky, jelikož by po osmi letech neměla jediného poslance a musela by si na zákonodárné úrovni vystačit jen s několika málo zástupci v senátu.
Na nelehkosti situace TOP 09 přidává i to, že to nejsou jen voliči, kteří od strany odvrací svou přízeň. Topka se potýká i s mimořádně velkým odlivem straníků. Své členství se od konce loňského roku rozhodlo neprodloužit či rovnou zrušit téměř 250 lidí. To přitom představuje zhruba desetinu všech členů TOP 09. Mluvčí strany Jakub Hnát to sice ve vyjádření pro Hospodářské noviny označil za běžný jev, nicméně pokud hrajete o přežití, tak vám to, že každý desátý opustí vaše řady, objektivně na klidu moc nepřidá.
Pochopitelně nabízí otázka, co je příčinou ztráty popularity ještě nedávno velmi oblíbené politické strany. Nepotvrzuje se snad platnost onoho nechvalně proslulého úsloví, že za všechno může Kalousek? Ne tak docela. Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek má na odlivu voličů i členů svůj podíl a to poměrně značný, nicméně házet vše jen na něj, by bylo poněkud nefér. Kromě Kalouska se obzvláště straníkům, kteří se rozhodli stranu opustit, nelíbí i její politické směřování a to, že jsou upřednostňovány mladé tváře před těmi, kteří za sebou ve stranických barvách mají nějakou práci.
Kalousek je bezesporu na české politické scéně kontroverzní postavou. Část voličů hodila svůj hlas TOP 09, když stranu vedl Karel Schwarzenberg, ale s Miroslavem Kalouskem topku volit odmítají. To samé platí i pro straníky. Řada z nich přiznává, že stranu opouští proto, že se na volebním sjezdu nepodařilo Kalouska z postu předsedy sesadit a jejich setrvání v řadách TOP 09 tak nadále ztrácí smysl, jelikož s Kalouskem v čele nemá strana naději a ani ambice na změnu.
Některým voličům a členům pak vadí, že TOP 09 z jejich pohledu směřuje příliš doleva a s pravicovou stranou má už jen máloco společného. Naopak existují i tací, pro něž i to málo přežívajících konzervativních programových bodů dělá z topky stranu málo liberální. Kromě Kalouska mají mnozí problém i s tím, že strana dává až moc prostoru mladým tvářím jako Dominiku Ferimu nebo Markétě Adamové, aby si získala mladé voliče a to na úkor tváří, které ve straně jsou od počátku a je za nimi vidět nějaká práce a výsledky. Jak to s TOP 09 dopadne, nicméně odhalí až samotné volby.
Zde se dozvíte, za co ještě může Miroslav Kalousek.