fb pixel Boris Johnson na jednotce intenzivní péče. Neřízené promořování se britskému premiérovi nevyplatilo – G.cz
Vyhledávání

Boris Johnson na jednotce intenzivní péče. Neřízené promořování se britskému premiérovi nevyplatilo

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Včera večer byl Boris Johnson převezen na jednotku intenzivní péče poté, co se jeho zdravotní stav zhoršil, stojí v prohlášení, které vydala britská vláda. Johnson trpí nemocí COVID-19, způsobenou novým typem koronaviru, jehož šíření a nebezpečnost na začátku krize sám podcenil.

Jan Studnička
Jan Studnička 7.4.2020, 10:13

Boris Johnson vs. koronavirus

Ještě v pondělí chodily zprávy, že Boris Johnson je sice v nemocnici, ale stále pracuje a je ve spojení se svým kabinetem. Večer ale vláda vydala prohlášení, ve kterém stálo, že se premiérův stav zhoršil a musel být převezen na jednotku intenzivní péče. Tam, kde to bude nutné, bude prý předsedu vlády zastupovat ministr zahraničí Dominik Raab. “Premiérovi se dopřává prvotřídní péče a děkuje všem pracovníkům NHS za jejich namáhavou práci a nasazení,” stojí dál v rozhodnutí vlády.

NHS je zkratka pro National Health Service, tedy státní zdravotnický systém. Samozřejmě, že jim Johnson děkuje, kdo by si chtěl rozházet doktory, když leží na JIPce?

Johnson leží konkrétně v nemocnici St. Thomas nedaleko Downing Street. Byl tam převezen poté, co mu ani desátý den nepolevovaly příznaky nemoci, která u něj byla potvrzena 26. března a měl také stále vysoké teploty, což je jeden z hlavních symptomů nemoci. Guardian už minulý týden psal o to, že se premiérovo okolí obává, že má Johnson vážnější problémy, než je ochoten sám sobě připustit.

Včera večer byl tedy předseda převezen na JIP, kdyby bylo nutné zavést rychle plicní ventilaci.

Premiér Johnson vs. koronavirus

Spojené království má přes padesát tisíc potvrzených nakažených, skoro pět a půl tisíce mrtvých a sto třicet pět vyléčených. A jedním z důvodů, že nákaza postupovala takhle rychle je právě Boris Johnson. Když se totiž krize dostala do Evropy, a všem bylo při pohledu na Itálii jasno, že tohle není žádná sranda, většina států začala ihned vyhlašovat drastická ochranná opatření. Ne tak Británie. Johnsonův původní plán byl izolovat ohroženou část populace a nekontrolovatelně promořit zbytek země.

Experti se tenkrát shodli na tom, že je to rozhodně zajímavý experiment a jsou zvědaví na výsledky, ale jsou moc rádi, že na ně nemusí čekat přímo tam na ostrově. Johnson nakonec musel ustoupit a zavedl karanténní opatření jako zbytek Evropy, protože ho nebezpečnost viru zasáhla naplno. Jak Johnsona premiéra, tak bohužel Johnsona člověka.

Britský premiér ale není jediný světový politik, který trpí koronavirem. V Íránu už řada členů politické a náboženské reprezentace zemřela, několik členů amerického Kongresu je v izolaci, kanadský premiér je taky v karanténě, protože jeho žena onemocněla, členové australského kabinetu jsou zavření doma s příznaky, zkrátka… Nikdo není před virem v bezpečí.

Tak si myjte ruce a dodržujte odstup od lidí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články