fb pixel Královna Alžběta mluvila sice "jen" čtyři minuty, ale řekla všechno, co bylo potřeba – G.cz
Vyhledávání

Královna Alžběta mluvila sice "jen" čtyři minuty, ale řekla všechno, co bylo potřeba

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Královna Alžběta II. včera promluvila ke svému národu. Za pouhé čtyři minuty a pár sekund v podstatě řekla vše, co by chtěl občan od svého státníka slyšet. Poděkovala těm v první linii i těm, kteří jsou zavření doma, ocenila všechny, kteří projevují svůj respekt zdravotníkům, pokusila se povzbudit a nakonec vyslovila důvěru v to, že až tohle skončí, všichni se zase uvidí se svými blízkými a budou na sebe hrdí, jak krizi zvládli.

Jan Studnička
Jan Studnička 6.4.2020, 13:31

Hlášení z venkova

Královna Alžběta II. sedí na trůnu už šedesát osm let. A přestože její vánoční projevy jsou pravidelnou záležitostí, jenom zřídka přímo oslovuje národ mimo ně. Celkem se to stalo za její vládu pětkrát a naposledy včera večer, kdy chtěla hlava královské rodiny vyjádřit národu podporu v době koronavirové krize a ujistit ho, že všechno bude zase dobré.

Vzkaz pro Spojené království a zbytek Commonwealthu byl natočený minulý týden na hradě Windsor, kam se královna uchýlila se svým manželem princem Philipem. Oba vzhledem ke svému pokročilému věku, je jim devadesát tři a devadesát osm let, patří k vysoce ohrožené skupině, nehledě na to, že její syn princ Charles už koronavirem onemocněl. Průběh jeho nemoci však zůstal mírný.

Nutno říct, že na svůj věk vypadá královna moc dobře, člověk by jí klidně hádal osmdesát. A její čtyřminutový projev se celosvětově setkal s pozitivními ohlasy. Co tedy královna říkala?

Vyhrajeme, vzkázala královna národu

Královnin projev byl relativně krátký, ohleduplný a pozitivní. Primárně Alžběta děkovala všem lékařům v první linii, ale i všem lidem, kteří každý den musejí vyrazit do práce a zásobovat ostatním. “Každá hodina vaší práce nás posouvá blíž k normálnějším časům,” řekla. Nezapomněla ale poděkovat ani lidem, kteří zůstávají doma. “Abyste uchránili zranitelné a ušetřili další rodiny bolesti, kterou už pocítili ti, kteří své blízké ztratili.” Obecně královna mluvila na téma obětí a ztrát velice citlivě.

Vzpomněla také na svou první promluvu k národu, kdy v roce 1940 se svou sestrou jako malé dívky promlouvaly, stejně jako teď přes BBC, k dalším dětem, které byly kvůli probíhající válce odloučeny od svých rodičů. Stejně jako tenkrát, i teď je ale Alžběta přesvědčena, že společnými silami, odhodláním a disciplínou i tuhle krizi její národ překoná. Díky vzájemné globální spolupráci, vědě a lidským pudem vzájemně si pomáhat.

Daleko více času tak královna věnovala budoucnosti. Podle ní se teď každý chová tak, aby se jednou mohl za krizí otočit a být hrdý na to, jak se v těžkých chvílích zachoval. “Vyhrajeme a ta výhra bude patřit nám všem,” vzkázala Alžběta. “Mělo by nás uklidnit, že přestože nás čekají těžké chvíle, přijdou lepší dny. Zase budeme se svými přáteli, zase budeme se svými rodinami. Všichni se opět potkáme.

Ve čtyřech minutách řekla královna vše, co od ní Británie potřebovala slyšet.

Podobné články

Doporučujeme

Další články