fb pixel
Vyhledávání

Britská vláda rozvolňuje a Britové jsou zmatení

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Boris Johnson se pustil do pomalého rozpouštění ochranných opatření proti koronaviru, ale veřejnost trochu pochybuje, že má situaci pevně v rukou. Vláda vydává téměř protichůdná doporučení a nikdo vlastně nemá jasno v tom, co se má a nemá, co se může a nesmí.

Jan Studnička
Jan Studnička 12.5.2020, 12:10

Zmatky z Downing Street 10

Pokud jste si mysleli, že Česko je jedinou zemí, kde se karanténa a její případné rozvolňování bere maličko chaoticky, můžete se uklidnit. Nebo naopak zešílet hrůzou. Nejsme jediní, naopak, spousta států s těmihle nikdy neviděnými situacemi dost zápolí. A Británie není žádnou výjimkou.

Země dostala od Covid19 tvrdý zásah kvůli tomu, že vláda dlouhou dobu odmítala zavést karanténu, proto se z ní taky probouzí jako jako jedna z posledních v Evropě. Veřejnost už ale nějaký progres požaduje, dokonce se v Londýně už pořádaly protesty na zahájení znovuotevírání provozů.

Boris Johnson tak na tiskovce slíbil, že ochranná opatření začnou pomalu ustupovat. Ale pozornému pozorovateli nemohlo ujít, že to nemá britská vláda úplně vymyšlené. Tak například se doporučuje, aby ten, kdo může i nadále pracovat z domova, zůstal pracovat z domova, což znamená hlavně bílé límečky. Labouristé se samozřejmě obávají, že to vystavuje pracující třídu zbytečnému riziku, zatímco “kancelářští” si budou v klidu sedět doma.

Další podivné doporučení putovalo za těmi, kteří se tedy do práce vydat mají a sice: “Zkuste nepoužívat veřejnou hromadnou dopravu.” Respektive, běžte do práce, ale nejezděte tam metrem a busem. V neposlední řadě vláda nestanovila pevná pravidla bezpečnosti na pracovišti a odbory se bouří.

Použijte zdravý rozum

Nejenom pracovní provozy jsou ale nejisté ohledně dalšího fungování země. Z Downing Street chodí podivně rozháraná doporučení i na to, s kým se máte nebo nemáte stýkat ve svém volném čase. Vláda chce zamezit zbytečnému šíření viru, takže se pokouší vkládat pravidla kamkoliv a kdekoli. Ideálně byste se v Británii měli setkat jenom s jedním člověkem najednou a to na vzdálenost dvou metrů, ideálně venku. Což na tiskovce eskalovalo ve veselý příběh o muži, který se chce vidět se svými rodiči, takže si dopoledne dá v parku schůzku s matkou a odpoledne s otcem.

Jak Boris Johnson, tak jeho pravá ruka Dominic Raab zdůrazňují, že kompletní plán bude hotový ideálně ve středu, a že mají přichystaný padesátistránkový manuál. Labouristé, kteří ale měli příležitost do dokumentu nahlédnout, se nechali slyšet, že není o moc jasnější než jiná současná nařízení britské vlády.

Nejlepší a zároveň nejhorší doporučení dal lidem Dominic Raab, když jim řekl, ať se zkrátka pokusí používat zdravý rozum. Jako jo, ale možná by lidé chtěli od vlády trochu víc.

Podobné články

Doporučujeme

Další články