fb pixel Britové od zítřka testují na lidech vakcínu. Ozve se antivax s vyhrožování autismem? Věřme, že ne – G.cz
Vyhledávání

Britové od zítřka testují na lidech vakcínu. Ozve se antivax s vyhrožování autismem? Věřme, že ne

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Testování vakcíny proti koronaviru vstupuje do druhé fáze, tedy testování na lidech, prohlásil na včerejší tiskovce ministr zdravotnictví Matt Hancock. Vývoj látky podle něj postupuje mílovými kroky. Dobrá zpráva, teď ještě potřebujeme vysvětlit antivaxerům, že vakcíny nezpůsobují autismus.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.4.2020, 12:12

Testujeme vakcínu

Britská vláda pořádá pro média tiskové konference denně. Na té včerejší se ministr zdravotnictví Velké Británie pochlubil, že univerzity pracující na vakcíně proti novému typu koronaviru, který způsobuje nemoc COVID - 19, vstupují do druhé fáze a vakcíny se tedy mohou začít testovat na lidech.

Britská vláda investovala dvaadvacet milionů liber do vývoje vakcíny na Imperial College London a dalších dvacet milionů do laboratoří v Oxfordu. A právě tam se zítra začíná testovat na lidech. Hancock prohlásil, že výhody plynoucí z toho, že by Británie jako první vyvinula vakcínu, by byly pro zemi obrovské a proto dává projektům veškerou možnou podporu.

Británie k vakcínám upíná velké naděje, protože situace na ostrově vážně není růžová. Na té samé tiskovce totiž vystoupil i doktor Van-Tam, který prezentoval trendy a možný budoucí vývoj koronavirové křivky v zemi. A nezdá se, že by ji měla Británie pod kontrolou. “Země je stále v nebezpečí,” řekl Van-Tam.

Možná budeme ještě rádi, že jsme se jako Evropská unie dokázali rozloučit s Británií tak hladce a nenechali je v Brexitu vymáchat. Vidíte! Nakonec nás zachrání věda, porozumění, spolupráce a humanismus. Doufejme.

A doufejme, že si lidstvo vytáhne hlavu ze zadku, a až budeme nějakou vakcínu mít, všichni k ní přistoupí zodpovědně. Existuje tady totiž vážné riziko, že jako u spousty jiných nemocí, i tady zasáhne hnutí antivax, tedy odpůrci očkování. Antivax tendence sahají do začátku devadesátých let, kdy vznikla ta nechvalně známá (a bambilionkrát vyvrácená!) studie o tom, že očkování způsobuje autismus. Chtělo by se říct: “Milado, ty se nemusíš bát autismu, když už dávno retardovaná jsi.” Jenže odpůrci očkování nejsou jenom šílené biomatky Milady.

Prober se, Karen!

Podle posledních výzkumů je mezi odpůrci očkování o pár procent víc mužů než žen a spadají do všech věkových kategorií a sociálních vrstev. Takže neočkovaným přenašečem může být kdokoli… a hlavně děti tadytoho kohokoli. U nás navíc působí typicky český fenomén převzatých bezkontextových informací.

Víte, jak tady byl na začátku tisíciletí trend plivat na americké komedie, že to jsou pitomé slátaniny? Scary Movie, filmy Jima Carreyho a podobně? Samozřejmě, že tyhle parodické filmy připadaly běžnému divákovi stupidní, protože v životě neviděl americké klasiky a neměl nejmenší tušení, na co komedie odkazují. S antivax fake news je to podobně. Většina tadytěch konspiračních věcí se překládá z angličtiny, takže se i v Česku uchytil názor, že doktoři “jenom chtějí na vakcínách vydělat”, což možná dává trochu smysl v prostředí amerického privatizovaného zdravotnictví, ale u nás je to úplná blbost. Ale stejně tomu spousta lidí věří.

Přitom je situace zcela opačná. Nejvíce si na tomhle byznysu trhnou programoví odpůrci očkování, protože prodávají bludné selfhelp knihy, homeopatika, léčivé krystaly a jiného hovadiny. A budou na tom vydělávat, dokud jim všichni zákazníci neumřou na černý kašel.

Ano, černý kašel zní jako něco, co patří do hluboké minulosti, ale od roku 2018 se u nás opět ve velkém šíří. Stejně jako spalničky. A politici nechtějí přijít o své šílené chrchlající voliče, takže s tím nejsou nic ochotni dělat. Povinné očkování proti tuberkulóze se u nás zrušilo před deseti lety. A přestože se občas objeví návrh na povinné očkování, žádná větší strana se ničeho takového nedotkne ani lopatou, protože to by bylo politické sebepoškozování.

Možná by tak současná situace konečně mohla přinést něco dobrého. Nějaká politická strana by mohla říct: “Podívejte se, sakra, z okna, na svět bez jedné jediné vakcíny!” Možná, že pandemie smrtící chřipky donutí lidi, aby si přestali blbnout s esenciálními oleji a věřili místo pofidérním internetovým stránkám třeba… já nevím… třeba DRTIVÉ VĚTŠINĚ TĚCH NEJCHYTŘEJŠÍCH LIDÍ NA PLANETĚ.

A s tímhle optimistickým pohledem do budoucnosti se můžete podívat do naší galerie, kde jsme pro vás přichystali pár morbidních antivax memes. Ale vy se jim stejně zasmějete, to je nám jasné.

Podobné články

Doporučujeme

Další články