fb pixel Boris Johnson vyjednal novou dohodu o brexitu, má to ale háček. Schválí ji poslanci, nebo premiér skončí jako jeho předchůdkyně? – G.cz
Vyhledávání

Boris Johnson vyjednal novou dohodu o brexitu, má to ale háček. Schválí ji poslanci, nebo premiér skončí jako jeho předchůdkyně?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Včerejší zpráva o tom, že se Británie s Evropskou unii dohodly na nové brexitové dohodě vyvolala mírný optimismus, který ale podle většiny komentátorů není úplně na místě. I když se britskému premiérovi Borisi Johnsonovi podařilo dříve nemyslitelné, není vůbec jasné, že nová rozvodová dohoda projde rozhádaným britským parlamentem.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi 18.10.2019, 13:20

Aktualizováno: Během mimořádného sobotního zasedání britští poslanci schválili dodatek, který odsouvá přijetí brexitové dohody, dokud její obsah nebude převeden do britského práva. Pro bylo 322 poslanců, proti 306. Premiér Johnson prohlásil, že je to špatně a že i nadále bude usilovat o vystoupení VB z EU ke 31. říjnu.

Johnsonův zázrak

Boris Johnson má po včerejším summitu EU pro Británii i Evropu dvě zprávy a sice jednu špatnou a jednu dobrou. Začněme tím pozitivním – britskému premiérovi se podařilo s evropskými politiky dojednat novou brexitovou dohodu, což je některými považováno za zázrak, jelikož ještě před několika týdny to nikdo nepovažoval za myslitelné. Nová dohoda odstraňuje kritizovanou irskou pojistku, kterou část britských politiků odmítala jako nepřiměřený zásah do suverenity ostrovního království. Nový mechanismus tak nevytvoří na irské hranici tvrdé rozdělení a severní část ostrova ani neopustí britské celní území. Namísto toho tak celé Spojené království opustí evropský jednotný trh s tím, že na území Severního Irska budou nadále platit unijní regulace, jejichž dodržování ale bude pod kontrolou britský úřadů, a to v severoirských přístavech a letištích. Díky tomu nebude nutné vytvářet celní kontroly na irské hranici.

Komplikovaný systém, který navíc v zásadě nenaruší volný pohyb mezi oběma částmi Irska, by měl začít platit až po skončení tzv. dvouletého přechodného období – navíc by každé čtyři roky podléhala schválení severoirským parlamentem. Zahraniční komentátoři zrušení původní irské pojistky považují za veliký ústupek ze strany Evropské unie, která dříve jakoukoliv debatu o změně vyjednaného řešení irského problému tvrdě odmítala. Dohoda je tak považována za velký politický úspěch Borise Johnsona.

Rozhádaný parlament nezaručuje úspěch

Špatnou zprávou, která rychle udusila mírný optimismus z vyjednané dohody, však je skutečnost, že není vůbec jasné, jestli britský parlament dohodu schválí. Johnsonova vláda totiž nemá v rozhádaném parlamentu většinu a opozice je ostře proti. Vůdce opozičních labouristů Jeremy Corbyn dokonce neváhal Johnsonovu dohodu označit za ještě horší než třikrát odmítnutý plán Theresy May, který jí nakonec donutil k rezignaci. Strana severoirských unionistů DUP, která jakékoliv oslabení vztahu mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království kategoricky odmítá, již oznámila, že dohodu v žádném případě v parlamentu nepodpoří. DUP přitom původně současnou britskou vládu podporovala.

Borisi Johnsonovi tak bude pravděpodobně několik hlasů ke schválení chybět, byť podle posledních zpráv deníku Guardian pro premiérův návrh zvedne několik rebelujících labouristů ruce. Hlasování o dohodě má proběhnout v sobotu, což jenom podtrhuje závažnost celé situace – britský parlament se totiž od falklandské války v roce 1982 o sobotně nikdy nesešel. Pokud se Johnsonovi nepodaří dohodu parlamentem prosadit, není vůbec jasné, co se bude dít.

Byť zákon britských poslanců zakazující brexit bez dohody nadále platí, Johnson opakovaně prohlašuje, že další odklad termínu vystoupení odmítá a to i přesto, že jeho vláda mezitím opatrně naznačuje, že zřejmě o posunutí brexitu požádá. To je však v rozporu s prohlášením vlády, které při zahájení nové parlamentní schůze přečetla britská královna Alžběta II. – podle královnina projevu (který jí ale napsala Johnsonova vláda) je nadále vládní prioritou vystoupit z unie k 31. říjnu 2019.

Tak či onak, v sobotu se máme na co těšit – večerní jednání britského parlamentu bude zřejmě napínavější než finále mistrovství světa. Jestli ale přinese jasný výsledek, je více než nejisté.

A tady si připomeňte 5 největších skandálů Borise Johnsona.

Podobné články

Doporučujeme

Další články