4chan je počátek všeho
Internet používá výraz “copypasta”. Je to termín pro text, který si máte zkopírovat a vložit, kam je potřeba. Můžou to být komentářové reakce, zábavné texty, závažná oznámení, politické statementy… Z copypasty se pak vyvinula hromada dalších formátů. Jedním z těch nejpopulárnějších je creepypasta. Creepypastou se označuje příběh, který je většinou anonymně vložen na internet a určen k virálnímu šíření. Občas může přerůst až do folkloru jako se to stalo třeba Slendermanovi.
Právě u creepypast začíná v létě 2007 náš příběh. Na 4chanu je totiž creepypastám věnovaná celá jedna stránka. A právě někdy před třinácti lety tam přibyl podivný příspěvek. Nebyla to klasická strašidelná báchorka, bylo to něco, co působilo jako uniklý oficiální dokument. Složka se jmenovala SCP-173 a sloužila ke klasifikaci a popisu nebezpečného objektu. Nadpřirozeně nebezpečného objektu. Konkrétně to byla krví a exkrementy pokrytá betonová socha zhruba lidských tvarů, která měla být zavřená na “Site-19” od roku 1993. Podle poznámek v dokumentu je objekt uzavřen ve speciálním trezoru a zevnitř se občas ozývají podivné zvuky. U položky “procedury” bylo napsáno, že k objektu je vhodné se přibližovat minimálně ve třech protože po celou dobu kontaktu musí minimálně dva pracovníci udržovat přímý oční kontakt s objektem. Složka neuvádí proč. Je na vás, abyste předpokládali to nejhorší.
4chan byl SCP-173 naprosto fascinován a brzy začaly od dalších autorů přibývat další příběhy. SCPéčka s nejrůznějšími pořadovými čísly. Brzy jich bylo tolik, že se fanoušci rozhodli přivést je na speciální stránku. Celá “SCP Nadace” se stěhovala několikrát a nakonec skončila na vlastní Wiki stránce.
Komunita nakonec vybudovala kolem SCP celé univerzum plné rozsáhlých příběhů, konkurenčních agentur, okultistických válek a podobně. Ale páteří světa jsou pořád jednotlivé SCP složky, tedy dokumenty popisující jednotlivé zadržené paranormální objekty. Ostatně SCP je zkratka pro “Secure, Contain, Protect”. Nejlepší na tom je, že přispět svým příběhem může kdokoli a komunita posoudí, jestli se příspěvek stane oficiální součástí univerza. Navíc celé SCP spadá pod pravidlo “creative common”, takže můžete vzít jakýkoli SCP příběh a použít ho, klidně pro komerční užití, jediné pravidlo je, že vaše vlastní dílo musí být také volně k užití. Proto existují SCP videohry, merch, knihy, amatérské filmy...
Zkrátka internet ve své nejlepší podobě. Všechny texty najdete na netu zdarma v angličtině a velká část je i přeložena do češtiny.
Akta X skřížená s Amazonem
Za těch třináct let se kolem SCP Foundation vytvořila vážně obsáhlá mytologie, která je ale místy… hm, dost nekonkrétní. Výchozím bodem celého lore je totiž pořád homepage SCP, která vypadá jako oficiální vládní stránka, na kterou nemáte konkrétní přístup. Spousta konkrétních jmen, lokací nebo dat je začerněna, ke spoustě složkám nemáte dostatečnou prověrku. Ve zkratce, tahle Wiki funguje lépe než Hrad.
Co víme o Nadaci? Víme, že funguje v utajení. Víme, že jí byla vládami celého světa svěřena pravomoc operovat na jejím území a zadržovat paranormální předměty. Můžete se dočíst o hromadě možných typů úkolů, zařazení, stupňů prověrek a pravomocí. Různé SCP objekty mají různou klasifikaci, různí pracovníci mají na starost striktní procesy. Nadace má operativce, kteří pracují mimo zařízení, vědce, kteří dělají experimenty, celá jedna část personálu (třída D) je vyhrazena k tomu, aby se na ni prováděly pokusy. Nad tím vším stojí ředitelé jednotlivých sekcí, protom třináctičlenná rada O5, za kterou operuje Administrátor… No, je toho hromada.
Na několik zajímavých SCP se můžete podívat do naší galerie, a když se budete někdy nudit, celý jeden extrémně znepokojivý svět máte kdykoli v telefonu. Fanoušků SCP totiž není nikdy dost. Ostatně za klenoty jako je seriál Stranger Things nebo videohra Control stojí dlouholetí fanoušci univerza a vliv na svá díla nějak nezapírají.