fb pixel Bílý dům čelí kritice za to, že hraje s vojáky škatulata po Evropě – G.cz
Vyhledávání

Bílý dům čelí kritice za to, že hraje s vojáky škatulata po Evropě

Zdroj: YouTube.com - PolandMFA

Část amerických vojáků, která je stahována z Německa se přemístí do Polska. Tamní ministerstvo zahraničí má velkou radost a Trumpova administrativa to vydává za rozumný krok. Ale evropští i američtí vojenští experti o tom dost pochybují.

Jan Studnička
Jan Studnička 22.8.2020, 12:22

Z Německa do Polska

Před pár dny byl americký ministr zahraničí Mike Pompeo v Evropě. Možná si vzpomenete, že mu dal Andrej Babiš za Českou republiku sadu skleniček od Mosera a voliči ANO se na Andrejově facebooku ještě zhrozili, jaká je to drahota. Pompeo nicméně nebyl jenom u nás, byl například i v Polsku. Kde podepisoval dohodu s Jackem Czaputowiczem, polským ministrem zahraničí.

O co šlo? O čtyři tisíce amerických vojáků, kteří mají být přemístěni do Polska. To se na první pohled zdá jako rozumný krok a Trump ho tak taky prezentuje… než si uvědomíte, odkud Trump ty vojáky bere. Z Německa.

Už začátkem léta, ještě během hluboké karantény přišla zpráva, že Trump stahuje z Německa dvanáct tisíc svých vojáků. Zpráva přišla podivně rychle poté, co se Angela Merkel odmítla během pandemického rozpuku zúčastnit jeho narychlo svolané konference. Sám Trump tvrdí, že to s tím nemá nic společného, ale taky víme, že Donald je prolhaný a malicherný muž, takže… kdo ví?

Část mužů z Německa se tedy vrátí do Států, polovina se přesune do Polska a Itálie a hlavní velení pro evropské záležitosti se přesune do Belgie. A vojenští analytici z celého světa jsou maličko znepokojeni.

Kritika

Republikánský senátor Mitt Romney označuje operaci za velkou chybu a “dárek Rusku”. A není jediný, kdo se na celou věc dívá takhle. Analytik CNN Brad Landon připomíná, že když naposledy Spojené státy stáhly velký počet mužů z Německa, Rusáci si zabrali část Ukrajiny.

Bílý dům na to reaguje tím, že v Polsku budou přeci vojáci potenciální hrozbě z východu mnohem blíž, ale podle expertů z NATO to není tak jednoduché. V Evropě je všechno blízko, důležitý je počet mužů a jejich připravenost. A obojí se tímhle krokem snižuje.

Americké ministerstvo obrany má v plánu poslat část mužů do Polska a menší část do Itálie s tím, že by vojáci rotovali po Evropě a Spojených státech průběžně, což je třeba podle bývalého amerického generála Marka Hertlinga úplná blbost. “Zaprvé, Německo je klíčové. Máte tam na dosah starou Evropu i nově vzniklé státy z bývalého východního bloku. Navíc, pokud budou vojáci rotovat, nikdy nezapustí kořeny a nemůžou nikdy vhodně spolupracovat s místními,” dodává. Sám v Německu sloužil řadu let.

Americká přítomnost v Německu sloužila od druhé světové války nejdřív jako síla pro udržení bezpečí a následně jako manifestace síly NATO. Trump ale chce trestat Merkelovou a je mu jedno, že tím ustupuje Rusům. Což není překvapivé, bylo mu jedno i to, že Rusové vypisují odměny za hlavy amerických vojáků.

Podobné články

Doporučujeme

Další články