fb pixel Babišovi odborníci na slovo vzatí: Zavzpomínejme na kopírku Malou, datovou Novákovou nebo čtyřkilometrového Ťoka – G.cz
Vyhledávání

Babišovi odborníci na slovo vzatí: Zavzpomínejme na kopírku Malou, datovou Novákovou nebo čtyřkilometrového Ťoka

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Předražená zakázka na internetový obchod pro dálniční známky bez soutěže stála ministra dopravy Vladimíra Kremlíka funkci. 400 milionů je zkrátka částka, která v našich občanech vzbudí emoce, a navíc když se do toho zapojí zodpovědní občané, kteří řeknou, že to udělají zadarmo, tak se ukáže, že ministr dopravy nebyl muž na svém místě.

Martin Miko
Martin Miko 21.1.2020, 14:59

Všichni babišovi muži (a ženy)

Ministerstvo dopravy nedokázalo zkorigovat zakázku na e-shop pro elektronické dálniční známky. Zdaá se, že bez soutěže zadalo6 zakázku za 400 milionů korun, což se mnoha lidem z oboru nelíbilo, a tak na tento předražený „kšeft“ poukázali na sociálních sítích. Parta programátorů se obratem ozvala s tím, že to stihnou udělat za víkend zadarmo, na což premiér Andrej Babiš zareagoval osobním setkáním. V pondělí následně předseda vlády oznámil, že ministr dopravy Vladimír Kremlík ve funkci skončí. Tato zakázka, která vydělá státu 6 miliard ročně, by neměla být takto negativně medializována jako jakýsi předražený obchod. Místo toho, aby Kremlík situaci řešil aktivně, tak zakázku za 400 milionů bez soutěže obhajoval. To se mu stalo osudným.

Kremlíkovu práci nyní zastane ministr průmyslu a obchodu a vicepremiér pro ekonomiku Karel Havlíček (ANO). Vladimír Kremlík vrhal aktuálně špatný mediální obraz na hnutí ANO i Andreje Babiše, takže musel z kola ven. Tohle velký šéf prostě neodpouští. V pozici vydržel Kremlík od dubna 2019, když vystřídal ministra dopravy Dana Ťoka.

Zdá se, že naše vláda složená z odborníků má své mouchy a ještě bude hodně času než ji Andrej Babiš vypiluje k dokonalosti. Jen si vzpomeňme na červen roku 2018, když iRozhlas.cz poukázal na ministryni spravedlnosti Taťánu Malou a její plagiátorství při tvorbě magisterské práce z bratislavské Panoevropské vysoké školy. Nakonec se ukázalo, že Malá kopírovala části své práce z internetových příspěvků a starších diplomových prací na stejné téma. Dokonce tyto úseky své práce kopírovala i s pravopisnými chybami. I když Andrej Babiš prohlašoval toto zjištění za kampaň, tak nakonec sama Malá usoudila, že mnohem lepší bude po dvou týdnech ve funkci odstoupit.

V návaznosti na Taťánu Malou začala veřejnost kontrolovat i další absolventské práce ministrů z Babišovy vlády. Nakonec se ukázalo, že ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál opsal 30 stran z jiné bakalářské práce, kterou pak obhájil na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Následně podal demisi a nahradila ho Jana Maláčová.

V lednu 2019 nás opustil Dan Ťok, který v pozici ministra dopravy setrval v podstatě od roku 2014, což je poměrně slušná doba. Ovšem když jsme se dozvěděli, že za rok 2018 postavilo v Česku pouze 4 kilometry dálnic, rozhodl se Ťok odejít. Nebavilo ho už trpět všeljaké mediální útoky, výtky a další výčitky vůči jeho osobě, a tak ho nahradil Vladimír Kremlík v dubnu 2019.

Nesmíme zapomínat ani na legendární ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou, která v rozhovoru pro pořad 168 hodin vzkázala Čechům, že si za drahá data mohou sami, a kdyby byli méně na Wi-Fi, byla by data levnější. Z této hlášky se stal mem, který ovládl sociání sítě a z Marty Novákové se stal terč vtípků, který vyvrcholil její odvoláním.

Další "veselou historkou" se stala demise ministra spravedlnosti Jana Kněžínka, který ji oznámil v době, kdy policie navrhla obžalovat všechny obviněné v kauze Čapí hnízdo. Kněžínka nahradila Marie Benešová, což vyvolalo ve společnosti velké debaty o tom, do jaké míry byl Kněžínkův odchod opravdu dobrovolný. Koneckonců ministryně Benešová je třaskavé téma stále. I to byl jeden ze spouštěcích momentů pro zahájení série demonstrací pod hlavičkou Milion chvilek pro demokracii.

Svou pozornost si zasloužil i ministr kultury Antonín Staněk. V květnu 2019 chtěl podat na příkaz Jana Hamáčka demisi, jenže to prezident odmítl, protože nesouhlasil s tím, aby byl ministrem kultury Michal Šmarda. Nakonec se ministrem kultury stal Lubomír Zaorálek (ČSSD). Antonín Staněk stihl před svým odchodem vykonat ještě některé kroky, které se týkaly například teplických lázní, které díky němu měly ztratit status památky. Nutno podotknout, že budova patří jednomu z největších sponzorů Miloše Zemana.

Ano, t1oto jsou naši zapomenutí odborníci, na které vzpomínáme s láskou, úctou a pokorou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články