fb pixel Co dál s ministerstvem spravedlnosti? Politologové o potenciálních nástupcích Pelikána i možnosti zřídit „neutrální" resort – G.cz
Vyhledávání

Co dál s ministerstvem spravedlnosti? Politologové o potenciálních nástupcích Pelikána i možnosti zřídit „neutrální" resort

+ DALŠÍ 1 FOTKA

Robert Pelikán oznámil, že v další vládě být nehodlá a skončí i jako poslanec. Stále ještě ministr spravedlnosti v demisi tak otevírá otázku, co bude s jeho resortem v budoucnu. Podle politologů jasný konkrétní kandidát neexistuje a je možné, že Babiš ministerské křeslo nabídne nějakému uznávanému odborníkovi, který ho ovšem v případě nouze podrží. Zároveň se mluví o přetvoření ministerstva v neutrální území nepřipadající žádné politické straně. Slovo neutrální je ovšem třeba brát s velkou rezervou.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.4.2018, 15:34

Reparát pro Válkovou?

Kvůli sporům s prezidentem Zemanem, ale i neshodám se spolustraníky ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán oznámil, že končí jak ve vládě, tak i v Poslanecké sněmovně. Podle odborníků nejde o zrovna nečekaný krok. Pelikánovo jméno bylo problémem například pro SPD, která se po krachu jednání mezi ANO a ČSSD může vrátit do hry o vládní křesla," říká politolog Matěj Trávníček s dodatkem, že právě Pelikánovu spravedlnost Babiš sociální demokracii nabízel.

Otázkou je, co bude s ministerstvem dál. Jasný konkrétní adept se zatím nerýsuje, druhou šanci by ale podle Trávníčka mohla dostat například poslankyně ANO Helena Válková, která už jednou ministryní spravedlnosti byla, avšak dopadlo to neslavně.

Andrej Babiš by ale mohl lovit i mimo politiku. I s ohledem na kauzu Čapí hnízdo by se mu v čele ministerstva spravedlnosti hodil uznávaný odborník, morální autorita, která ovšem bude připravena v případě potřeby Babiše podržet," myslí si Trávníček.

Resort nikoho

O variantě, že by se ministerstvo spravedlnosti mohlo stát neutrálním územím, které by nepatřilo žádné konkrétní straně, se ostatně mluví už delší dobu. V rozhovoru o konci kariéry pro Aktulane.cz to coby jednu z možností připustil i sám Pelikán. Ministerstvo spravedlnosti vždy bylo trochu mimo politické kruhy. Všimněte si, že téměř všichni ministři, kteří tu byli, byli právníci a ta agenda je apolitická," prohlásil. Slovo „neutrální" je ovšem za současné situace třeba dát do uvozovek.

Ministerstvo by mohlo být nabídnuto nějakému technokratovi, který je nakloněn Miloši Zemanovi," míní politolog Petr Boháček. Zeman si tak pojistí páku na Babiše a výměnou nechá premiéra další měsíce vládnout v demisi s naoko úřednickou vládou podporovanou prezidentem," říká.

A tady 10 zásadních věcí, které už zvládla Babišova vládní parta v demisi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články