Zrušení DPH na pivo prý není populismus. Vážně?
Když na podzim roku 2017 sliboval Tomio Okamura zrušení DPH na pivo, protože se jedná o odměnu po těžké práci pro naše pracující obyvatele, tak samozřejmě šlo o nejbizarnější formu populismu, kterou jsme za poslední roky mohli zaznamenat v České republice.
Na druhou stranu se musí uznat, že SPD dokázala nastolit témata, která mezi ostatními politiky nebyla moc populární, ale pro naši zemi jsou zásadní. Řeč je například o exekucích, které jsou palčivým problémem České republiky. Když kvůli tisícikorunové pokutě zaplatíte v rámci exekuce 25 tisíc korun, tak tu rozhodně je něco v nepořádku a dlouhou dobu se nad tím nikdo ani nepozastavil.
Zásadním problémem je samozřejmě ve zpracování a konstruktivnosti návrhu. Populista Okamura nepřijde se střízlivým a promyšleným řešením, ale s nereálnou slátaninou (viz nulové kvórum 100 tisíc podpisů, které by postačily k vystoupení z EU v rámci referenda), která nemůže nikdy v životě projít. Reálné řešení však budou stejně muset vypracovat ostatní politické strany, kde je průměrné IQ poslanců alespoň nad sto bodů. Jedná se o klasickou taktiku na základě vyvolávání protestů, kterou však Tomio nevymyslel. Okoukal ji od své kamarádky a francouzské političky Marine Le Penové a holandského politika Geerta Wilderse.
Tato taktika Wildersovi pomohla k tomu, aby se jeho Strana pro svobodu stala druhou nejsilnější v zemi. Wilders je známý tím, že rovněž kritizuje islám a migranty. Korán přirovnával k Mein Kampf od Adolfa Hitlera. Vypadá to tak, že je pro Tomia politickým vzorem.
Kritizovat je snadné, vládnout však ne
Určitě si pokládáte otázku: „Co by se stalo, kdyby tyhle populistické strany dostaly k moci? Opravdu by se zavřely hranice, vystoupilo z EU a zrušil islám?“ Nebojte se. Historie ukázala, že jakmile se z protestní strany stane strana vládnoucí, tak své vášně velmi rychle uklidní, protože vládnout znamená především odpovědnost. I Tomio Okamura moc dobře ví, že vystoupení z Evropské unie by znamenalo katastrofu. Na pilu tlačí jen kvůli tomu, aby nahnal body u svých přívrženců.
Paradoxem je, že by vládnutí celé SPD uškodilo kvůli reálné odpovědnosti, kterou by strana musela nést. Samozřejmě, že Tomio také ví, že Rozner by nejspíš nedokázal reálně řešit novelu zákona v rámci přerozdělování dotací na kulturu. Kdyby se SPD stala stranou vládnoucí, tak by splynula do mainstreamu a stalo by se z ní v podstatě to, co po celou dobu kritizovala. Tím by se u svých voličů odepsala a ztratila preference.
U Okamury navíc jako bonus zřejmě funguje frustrace z dětství, kdy ho ostatní děti šikanovaly. Nyní se chce pomstít všem, kteří mu škodí. Například by rád zestátnil Českou televizi za to, že o něm natáčí reportáže, které řeší pozadí jeho byznysu. Ačkoliv je v politice i ve svém podnikání úspěšný, tak se mu lidé smát nepřestali. Když jste poloviční Asiat a bojujete proti přistěhovalcům, když soud uzná, že v opravněných případech vás lidé mohou nazývat Pitomiem, a když je v Čechách 12 uprchlíků a vy mluvíte o statisících, tak se pak nedivte, že jste terčem posměchu.
Populismus tedy jednou větou znamená – mluvit o důležitých věcech, ale nabízet stupidní řešení.
A tedy zkuste generátor SPD proslovů.