fb pixel Andrej Babiš a Igor Matovič aneb Co spojuje a dělá premiéry bratrských zemí? – G.cz
Vyhledávání

Andrej Babiš a Igor Matovič aneb Co spojuje a dělá premiéry bratrských zemí?

Zdroj: G.cz

Dnes je tomu osmadvacet let, co Federální shromáždění odhlasovalo rozpad Československa. Podobně jako konec roku 1989 jsme i tohle zvládli v klidu a bez krveprolití, prostě jsme si potřásli rukama a řekli si: “Měj se v tý východní Evropě dobře.” A teď, skoro po třiceti letech, se leckdo ptá, kdo je na tom lépe. Zkusme to posoudit přes nejmocnější muže obou zemí.

Jan Studnička
Jan Studnička 25.11.2020, 16:00

Slovenský premiér jako slovenský premiér

Andrej Babiš je podnikatel, který založil protikorupční hnutí ANO a dotáhl to s ním na post premiéra země. Hnutí si dávalo za cíl sundat “kmotry” a představovat lepší alternativu pro voliče České republiky. Do aktivní politiky vstoupil jeho spolek na přelomu let nultých a náctých, kvůli funkci musel Babiš převést svůj majetek na členy své rodiny.

Igor Matovič je podnikatel, který založil protikorupční hnutí OLaNO a dotáhl to s ním na post premiéra země. Hnutí si dávalo za cíl sundat “kmotry” a představovat lepší alternativu pro voliče Slovenské republiky. Do aktivní politiky vstoupil jeho spolek na přelomu let nultých a náctých, kvůli funkci musel Matovič převést svůj majetek na členy své rodiny.

Nechceme vás nutit číst všechno nadvakrát, takže jenom zmíníme, že podobností je mezi oběma gentlemeny více. Oba jsou například známí svou prostořekostí, lidovým vystupováním, určitým populismem a značnou ideologickou nevyhraněností, kterou ale maskují za to, že jejich politické subjekty jsou “středopravicové”.

Skoro to vypadá, že bez ohledu na zemi bude slovenský premiér vždycky jeden jako druhý, že? Inu, pár rozdílů se tam najde.

Pár drobných rozdílů

Tak zaprvé, Igor Matovič je bezesporu prostořeký. Ostatně vybudoval si na tom svou image, je to člověk z lidu nebo se tak minimálně tváří. Rád sklouzává k vulgaritám, bývá ironický až sarkastický. Od Andreje Babiše ho ale odděluje jeden zajímavý detail. Celá jeho komunikace je taková. Ať mluví ve Sněmovně, ať píše na sociální sítě, ať mluví do televize svou lámanou angličtinou. Babiš se naproti tomu chová často přímo hulvátsky, ale pouze když není hlídaný svým bezkonkurečním komunikačním týmem. Na sociálních sítích a v proslovech je to buď milý strejda se štěňátky nebo hrdý státník.

Nutno tedy dodat, že silou svých výroků si oba pánové nezadají, ale kreativitou ano. Babiš se například nedávno omlouval místopředsedkyni Pirátů za to, že o ní prohlásil, jak je nechutná. Miroslava Kalouska zase označil za “ožralu” a “zloděje zlodějského”. K Matovičovým mistrovským kusům zase patří to, jak osočil opozičního kolegu, že měl pohlavní styk s beranem.

Další věc, v Babišově okolí jeden čas padala řada hlavounů proto, že na ně vylezly plagiátorské hříchy akademické minulosti. Na Slovensku tenhle problém zase stíhá samotného premiéra. Co se byznysových poměrů týče, Matovič sice vlastní vydavatelství reklamních týdeníků, ale nevlastní jako Babiš ohromný kus domácí mediální krajiny. A už vůbec ne ohromný kus krajiny jako takové.

A to nás přivádí ke korupčním kauzám, ve kterých vede český premiér na plné čáře. Pravdou taky ale je, že je politicky úspěšnější, déle aktivnější a tím pádem i mnohem déle na očích. V současnou chvíli se například na Slovensku řeší poměrně vysoké investice Matovičovy ženy. Žádné čachry s dotacemi se u Matoviče neobjevily. Zatím.

V současnosti je možná nejzajímavější to, jak se oba premiéři rvou ve svých zemích s koronavirem. Nejjasněji asi hovoří čísla, Slovensko má oproti Česku sotva desetinu mrtvých. Což je i při menším počtu obyvatel pořád nářez. Mohou za to hlavně tvrdá opatření, které narozdíl od nás během léta nepolevovala. Ale i u našich východních sousedů to způsobuje mezi lidmi jistou nevoli. 17. listopadu se stejně jako v České republice i na Slovensku demonstrovalo proti rouškám. Zúčastnil se Kotleba i Fico.

Bratia

Nebudem si nic nalhávat, ani jedna země to nemá s předsedou vlády jednoduché. Možná jsou na tom Slováci o trochu lépe, ale to není úplně fér soutěž, protože oproti Babišovi by si vedl líp i pytel cementu. Navíc mají Slováci madam Čaputovou a my Miloše Zemana, ale na druhou stranu tady nejsou legální vraždy a nemáme pohlavní styk s berany. Takže… remíza?

No, i kdyby remíza, bylo by fajn nezapomínat, že máme hned za hranicemi kamarády, kolegy a příbuzné a mohli bychom být třeba rádi, že si vedou o trochu lépe než my. Pořád jsou totiž tak trochu bratia, kteří se po střední odstěhovali z rodinného domu… ale stejně je milujeme.

Podobné články

Doporučujeme

Další články