fb pixel Sviňa je "dobré drama od sousedů". Film připomíná vraždu Jána Kuciaka i korupci na Slovensku – G.cz
Vyhledávání

Sviňa je "dobré drama od sousedů". Film připomíná vraždu Jána Kuciaka i korupci na Slovensku

Zdroj: CinemArt

Před dvěma lety Slovensko, Česko a nakonec celou Evropu šokovala vražda novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky, k níž došlo prostě proto, že zvědavý pisálek strkal nos do záležitostí mafie. Na začátku roku 2020 vstoupil do kin snímek Sviňa, který sice nikoho nejmenuje, ale je zjevně inspirován těmito neblahými událostmi. Pokud vás v biografech minul, nyní si ho můžete premiérově užít na Netflixu.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 23.11.2020, 07:21

Sviňa

Jak točit o nedořešené vraždě a stále aktuální korupci v zemi, kterou ovládá mafie? Stačí konkrétně nejmenovat a doufat, že na posteli nenajdete koňskou hlavu. Proto se děj snímku Sviňa odehrává "v zemičce kdesi pod horami". Ovládají ji vysoce postavení zločinci, lidé propojení s politikou, mafií, ale i s policií, soudy a velkými kšefty. Závislá teenagerka zmizí z resocializačního centra, nikomu ale nechybí. O nuceném sexu a drogách chce vypovídat na policii, ale pošlou ji pryč. Vyhledá novináře, který se pustí do rozplétání neuvěřitelné chobotnice zločinu, mafie, vydírání.

Do kauzy je totiž zamotaný i nadějný politik, který se stane předsedou vlády. Jenže kdo má moc, má pod palcem i policii i státní obchody. Za nitky z pozadí tahá bývalý vekslák, z něhož se stává velký vyděrač, který s lidmi zachází jako s šachovými figurkami. Může pravda přežít v prostředí, kde jde jen o peníze a moc? Anebo bude umlčena, a to jakýmikoliv prostředky?

Film režisérky Mariany Čengel Solčanské a jejího kolegy Rudolfa Biermanna měl premiéru v únoru 2020 a nyní přichází na Netflixu. Ačkoliv tvůrci ze zjevných důvodů využili fiktivních postav, námět je přiznaně inspirován vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky, která v době, kdy byl film nový, ještě vůbec nebyla uzavřena. Je ošemetné točit o stále probíhajícím případu, přesto se do toho Solčanská s Biermannem pustili, za což jim patří dík, neboť celá kauza v roce 2018 šokovala nejen Slovensko. Zdálo se totiž nemyslitelné, že by ve 21. století nechala mafie hezky "po staru" oddělat nepohodlného pisálka jen pár kilometrů od našich hranic - a přesto se to stalo. Silný námět filmu bohužel trochu zabíjí zpracování, které až příliš tlačí na pilu, aby z diváka vyždímalo emoce. Přesto stojí za vidění. Detailněji jsme o Svini psali v recenzi tady:

Z dalších novinek v nabídce Netflixu: milovníky klasických hororů potěší nejnovější Halloween, v němž se Jamie Lee Curtis vrací ke své první filmové roli - Laurie Strode - která i po čtyřiceti letech bojuje s přízrakem vyšinutého Michaela Myerse. Od 24. listopadu pak na Netflixu uvidíme nejnovější snímek Rona Howarda Americká elegie, v němž se student práv z Yalu vrací do rodného města v Appalačském pohoří, vzpomíná na minulost svojí rodiny a přemýšlí o vlastní budoucnosti.

V titulních rolích dramatu podle autobiografického bestselleru J. D. Vance září Glenn Close v úloze babičky hlavního hrdiny a především na Oscara šestkrát nominovaná Amy Adams coby mladíkova matka.

Podobné články

Doporučujeme

Další články