Co dal Vermont světu?
Pokud nemáte ucelenou představu o tom, kdo je to vlastně Bernie Sanders, nemáte se za co stydět, většina Američanů to měla stejně ještě před minulými volbami, kdy Bernie doopravdy pronikl do povědomí veřejnosti. Ukázalo se, že pro běžného občana je Sanders neznámá figura, a to přesto, že je v politice aktiovní od roku 1981.
Bernie byl nejdřív starostou Burlingtonu ve svém rodném Vermontu, v roce 1990 se stal kongresmanem dolní sněmovny za Vermont a v roce 2017 nakonec senátorem Vermontu. A možná víte, že ve volbách 2016 kandidoval na prezidenta, ale prohrál v primárkách proti Hillary Clinton. Spousta lidí se dodnes domnívá, že kdyby šel proti Trumpovi Sanders, Donald by nikdy nevkročil do Bílého domu. Protože spousta lidí volila Trumpa proto, že nechtěla establishment, který Clinton prezentovala. A i když je Bernie v politice už čtyřicet let, rozhodně to není establishment.
Popravdě, Bernie Sanders je pro americkou politiku trochu punk-rock.
Old times & rock'n'roll
Proč? Třeba vám napoví to, že při minulých volbách se 68 % peněz na Bernieho kampaň skládalo z příspěvků drobných dárců. Protože Bernie je člověk z lidu. Drtivou většinu své politické kariéry strávil jako nezávislý, což znamená, že nebyl ani demokratů ani u republikánů. Na konci osmdesátek si musel půjčit peníze od kamaráda, aby se mohl přestěhovat do Washingtonu a dělat kongresmana.
Sanders zkrátka není z nějaké staré americké rodiny, která se v politice angažuje odjakživa. Ne, Bernie Sanders se narodil v roce 1941 do chudé rodiny. Což znamená, že v šedesátkách dělal to samý, co všechny chudý děcka - kouřil trávu, poslouchal Hendrixe a olizoval papíry s LSD. A od té doby se vlastně moc nezměnil. Dodnes mu jde hlavně o rovnost, spravedlnost a lásku.
Proto ho spousta kolegů v kongresu vidí jako nebezpečného komunistu, který by nejradši všechno rozdal chudým. Sám Sanders o sobě tvrdí, že je demokratický socialista, který vzhlíží ke Skandinávii. Což zvlášť pro republikány zní jakože je jenom krok od zavádění gulagů. Navíc Bernie nikdy nehrál podle jejich pravidel. Málokdy bere peníze od velkých sponzorů, protože většina korporací ho nerada a Sanders jim taky nic nedává zadarmo.
Když se podíváte na jeho hlasovací historii v kongresu, často zvedal ruku proti většině. Byl silně proti Bushově daňové reformě, který zvýhodňovala bohaté, byl proti většině válek nebo PATRIOT ACTu. Naopak léta podporuje legalizaci marihuany, levné nebo úplně bezplatné zdravotnictví, pevnější sociální systém a v podstatě všechno, co byste čekali od vyspělého státu.
Feel the Bern
Po svém vítězství v New Hampshire Bernie hrdě řekl, že tenhle moment je začátek konce Donalda Trumpa. Možná má pravdu. Ale na cestě do Bílého domu stojí Berniemu v cestě kromě samotného Trumpa ještě jeho kolegové z demokratických primárek.
Extrémně nebezpečný gay veterán Pete Buttigieg, který může sebrat centristické hlasy a pořád je technicky vzato ve vedení. Amy Klobuchar, která v New Hampshire sebrala třetí místo. Elizabeth Warren, která je stejně nalevo jako Bernie, takže mu může uškodit, pokud se centristé srotí třeba za Buttigiegem… A pak je tam ještě bývalý favorit Joe Biden, který asi neohrozí nikoho. Což je podivný příběh, ale zase na jindy.
Zkrátka, Bernie Sanders ještě ani nemá vyhrané demokraty, natož Bílý dům. Pokud se ale vydá bojovat s Trumpem o křeslo v legendární oválné pracovně, bude to epický souboj dvou outsiderů.