fb pixel Bude další prezident USA gay válečný veterán? Pete Buttigieg může vyhrát demokratické primárky – G.cz
Vyhledávání

Bude další prezident USA gay válečný veterán? Pete Buttigieg může vyhrát demokratické primárky

+ DALŠÍ 1 FOTKA + DALŠÍ 2 FOTKY

Problém volební aplikace v primárkách3 demokratů nás dostal do zajímavé situace. O svou šanci porvat se s Trumpem o Bílý dům přišel favorit primárek Joe Biden i administrativní rockstar Elizabeth Warren. Velice těsně na druhém místě je i starý nezávislý pardál Bernie Sanders. A na prvním místě je Pete Buttigieg. Kdo je Pete Buttigieg?

Jan Studnička
Jan Studnička 6.2.2020, 12:08

Nemusíte se stydět, že nemáte o tom člověku nejmenší ponětí, ještě před rokem o něm nic nevěděli ani sami Američané. Během toho roku se z něj stala divoká karta primárek a teď to vypadá, že dost možná i jejich vítěz a kandidát na prezidenta Spojených států. Půjde proti Donaldu Trumpovi.

Ten totiž nejenom, že ustál impeachment, protože republikáni kontrolující obě komory Kongresu hlasovali ve stranické linii, s čestnou výjimkou Mitta Romneyho, ale taky drtivě vyhrál primárky republikánské.

Mohla by to být řežba, protože Pete Buttigieg je úplným opakem Donalda Trumpa.

Poprvé oficiálně

Peter Paul Montgomery Buttigieg se narodil v South Bend ve státě Indiana. Absolvoval tam střední školu a pak vystudoval Harvard. Pak nastoupil do armády, chvíli pracoval pro výzvědnou službu a nakonec se vrátil do svého rodného South Bendu v Indianě a kandidoval tam na starostu. A pochopitelně vyhrál. Ve svých devětadvaceti letech.

A když si to město přebíral, byl South Bend na seznamu TOP deseti rozpadajících se měst. Buttigieg předělal místní rozpadlou továrnu na nové byznys centrum a přitáhl investory zpátky do města. Během svého úřadování si odskočil na sedm měsíců do Afghánistánu na misi a když se vrátil, místní si ho pak zvolili podruhé, protože starosta Pete je neskutečně populární. Jo, všichni mu říkají starosta Pete, protože málokdo umí správně vyslovit Buttigieg, i americká média s tím mají problém. Vyslovuje se to “butydžedž”. Jakoby. Tak nějak. Takže starosta Pete.

Co by vás ještě mohlo na válečném veteránovi s harvardským vzděláním zajímat je jeho sexuální orientace. Pete Buttigieg se vyoutoval po návratu z Afghánu, v úřadu starosty. Ve státě Indiana. Kde dělal guvernéra král všech konzervativních republikánů Mike Pence. A stejně byl ten rok starosta Pete zvolen znovu. Osmdesáti procenty hlasů. Takže do boje o Bílý dům jde s manželem po boku. Asi by to nebyl první homosexuální prezident Spojených států, ale první přiznaný určitě. Vygooglete si Abrhama Lincolna a jeho vztah ke své ochrance.

Jen tak mimochodem, Buttigieg umí hrát na piano a mluví sedmi jazyky, ale to už je takový… vedlejší detail.

Až tam budem

Buttigieg často hraje i na to, že je mileniál, že tady bude muset ještě pár let žít a tím pádem je potřeba dělat něco s planetou. Téma klimatu bere extrémně vážně už proto, že South Bend se musel potýkat s nevídanými záplavami. A na rozdíl od jiných kandidátů, Buttigieg má plán na daňovou reformu, která by vedla Spojené státy k uhlíkové neutralitě. A pro úplnou transparentnost jeho kampaň nepřijímá peníze od žádné společnosti, která bohatne na fosilních palivech.

Samozřejmě je tady hromada dalších témat jako jsou sociální nerovnosti, školství a velký strašák americké svobody - zdravotnictví. Ale starosta Pete vypadá, že se výzev nebojí.

Pořád není jisté, jestli se náhodou nedostane do boje proti Trumpovi Bernie Sanders, ale i kdyby ano, tahle znalost se vám v budoucnu určitě vyplatí, protože startosta Pete o sobě dá určitě ještě vědět.

Podobné články

Doporučujeme

Další články