Popularita amerického prezidenta Donalda Trumpa v posledních dnech prudce klesla. Na vině jsou jeho postoje k demonstracím krajní pravice, k nimž dochází v různých městech USA. I když se neonacisté a a členové Ku Klux Klanu dopouštěli násilností a dokonce jeden z nich zavraždil mladou ženu, která protestovala proti ultrapravicové demonstraci, Trumpovi trvalo tři dlouhé dny, než počínání extremistů odsoudil.
Trump se v očích odpůrců krajní pravice stal tím, kdo nad extremisty drží ochrannou ruku a je schopen je tolerovat, i když už jejich činnost přesáhne únosnou mez. Svůj významný podíl na tom měl i jeden z Trumpových poradců, hlavní stratég Bílého domu Steve Bannon. Toho si Trump po nástupu do funkce vybral, když Bannon řídil zpravodajský portál Breitbart, který je známý svými konzervativními postoji a inklinací k vyhrocenější pravicovým názorům.
Bannon v uplynulém týdnu opustil Bílý dům, skončil jako Trumpův poradce a vrátil se do čela Breitbartu. Od Trumpa to bylo gesto, že nestojí o to být za každou stranu spojován s extremistickými skupinami a vydržovat si kontroverzního poradce, který je pro mnohé zastánce krajní pravice modlou. Měl to ostatně být právě Bannon, kdo Trumpa donutil otálet s odsudkem násilností v Charlottesvillu v obavách, že by rychlou negativní reakcí Trump ztratil podporu v kruzích Ku Klux Klanu, neonacistů a jiných krajně pravicových radikálů.
Tím, kdo Donalda Trumpa naopak přesvědčil, aby se zbavil Bannona, měla být jeho dcera Ivanka. Nebylo by to poprvé, co se spekuluje o tom, že je to právě pětatřicetiletá Ivanka, kterou má Trump z prvního manželství s Češkou Ivanou Zelníčkovou, kdo má na prezidentovo rozhodování zásadní vliv. Ivance, která po svatbě přijala víru svého židovského manžela Jareda Kushnera, měly z pochopitelných důvodů vadit Bannonovy antisemitistické názory a dobře věděla, že její otec raději vyhoví milované dceři než u veřejnosti nepopulárnímu poradci.
Ivanka Trumpová sehrává v Trumpově prezidentství neobvyklou roli. Jak ona, tak její manžel Jared jsou součástí Trumpova nejužšího kruhu a většiny oficiálních akcí včetně zahraničních se účastní společně. Pro mnohé je to právě Ivanka, která neoficiálně zastává roli první dámy USA a ne Trumpova třetí manželka Melania, která se spíše doma stará o nejmladšího syna Barrona. Ivanka Trumpová se již setkala se světovými lídry jako kanadským premiérem Justinem Trudeauem nebo Angelou Merkelovou a na summitu G20 byla dokonce pověřena, aby se jednoho jednání zúčastnila v zastoupení svého otce s tím, že má jeho plnou důvěru.
Zde si pak můžete připomenout, jakou roli měla mít Ivanka při Trupově rozhodnutí bombardovat teroristy v Sýrii.