fb pixel Zákulisí amerického útoku Sýrii: Přesvědčila Trumpa k akci Ivanka? – G.cz
Vyhledávání

Zákulisí amerického útoku Sýrii: Přesvědčila Trumpa k akci Ivanka?

Americký prezident Donald Trump překvapil většinu světa, když se rozhodl v reakci na útoky zakázaným toxickým plynem bombardovat základu syrských vládnícch vojsk v provincii Homs. Jak praví staré přísloví, za vším by se měla hledat žena. Tou by v tomto případě mohla být Trumpova dcera Ivanka, která svého nerozhodnutého otce přesvědčila k nutnosti použití síly.

Jan Palička
Jan Palička 10.4.2017, 07:37

Když celosvětová zpravodajská média v minulém týdnu přenášela záběry ze syrského města Chán Šajchún, kde v důsledku použití zakázaných chemických zbraní zemřely na dvě stovky civilistů včetně malých dětí, málokdo byl schopen odhadnout, jakou reakci tento útok toxickým plynem vyvolá. Co nečekal asi nikdo, byla bleskurychlá reakce amerického prezidenta Donalda Trumpa, který nechal jako odvetu bombardovat syrskou vládní základnu v provincii Homs.

Trump sice před zahájením útoku na leteckou základnu označil syrského prezidenta Bašára Asada za strůjce smrtícího útoku na vlastní obyvatelstvo, nicméně to, že se odhodlal k otevřenému útoku proti syrským vládním silám a vstoupil naplno do syrského konfliktu, bylo nečekané. Ještě před několik měsíci Trump na svém Twitteru vpád amerických vojsk do Sýrie vylučoval, stejně jako jakékoliv přímé americké intervence. Co se přihodilo, že najednou změnil názor?

Mnozí pozorovatelé zahraniční politiky spekulují o tom, že Trumpovo rozhodnutí ze všeho nejvíce ovlivnila jeho starší dcera Ivanka. Ta den před tím, než začaly na syrskou základnu dopadat americké Tomahawky, sdílela na svém twitteru záběry umírajících dětí zasažených zakázaným plynem s komentářem, že jejich sledování jí láme srdce a je zapotřebí se situací v Sýrii něco udělat. Možná ani ona sama netušila, že ten, kdo něco udělá, bude její otec prezident.

Pětatřicetiletá Ivanka, kterou má Trump (spolu se syny Donaldem juniorem a Ericem z prvního manželství) s Češkou Ivanou Zelníčkovou, bývá označována za tu pravou první dámu USA. Trumpova současná choť Melania totiž zůstala v New Yorku s nejmladším prezidentovým synem Barronem a po Trumpově boku v Bílém domě se tak objevuje jeho starší dcera. Z neformální členky Trumpova týmu povýšila Ivanka na stejnou pozici, jakou zastává její manžel Jared Kushner, tedy na poradkyni prezidenta. Poradila svému otci i zásah v Sýrii?

Sympatická mladá žena s českými kořeny získává jak na vlivu, tak na popularitě, mnozí její fanoušci jí považují za ideální adeptku na první americkou prezidentku. Z rodiny Trumpových by se tak mohl stát další rodinný politický klan, jakým byli kdysi Kennedyovi nebo Bushovi.

Fotkami z Trumpovic rodinného alba se můžete pokochat TADY.

Podobné články

Doporučujeme

Další články