fb pixel Jak nejlépe pečovat o srst vaší kočky? Není to složité, ale nepodceňujte to – G.cz
Vyhledávání

Jak nejlépe pečovat o srst vaší kočky? Není to složité, ale nepodceňujte to

Zdroj: Shutterstock

Ať už máte doma dlouhosrstou, nebo krátkosrstou kočku, chcete pro ni (i její srst) to nejlepší. Vždy přece chcete udělat vše proto, aby byl váš čtyřnohý mazel spokojený a zdravý – a k tomu naprosto neoddělitelně patří i péče o jejich srst. Překvapí vás, že krásná srst není jen známkou toho, že se vaší kočičce dostává pravidelné péče? Svědčí také o tom, že dobře jí a je v dobrém zdravotním stavu. Pojďte zjistit, jak na péči o srst správně.

Komerční článek
Komerční článek 29.4.2024, 12:46

Základní tipy pro krásnou, zdravou srst

Ještě předtím, než se do čtení tipů pustíte, podívejte se, co všechno k tomu budete muset zvážit, že pořídíte do vaší výbavy:

-     vhodný vyčesávací hřeben

-     rozčesávací sprej

-     šampon určený speciálně pro kočky

-     odmašťovací pasta, pokud se pokožka vaší kočky často mastí

-     doplňky stravy s omega-3 a omega-6 mastnými kyselinami

-     přípravky proti parazitům

Některé z nich jsou naprosto neoddiskutovatelné, jiné jsou zase volitelné. Naštěstí jsou tyto doplňky pro kočky běžně k sehnání v každém dobrém obchodě pro zvířata a nevyjdou vás nijak šíleně draho.

Tip č. 1: Pravidelné vyčesávání je nutnost

U koček bude vyčesávání naprostým základem péče o ně – a prospějete tím nejen kočce, ale také vašemu vztahu i pohodlí (protože bude váš domov i oblečení čistější, ne plné chlupů). To platí dvakrát tolik u dlouhosrstých koček, kde je vhodné na to myslet denně.

Díky vyčesávání bude:

●     mít vaše kočka čistý kožíšek i čistou srst bez odumřelých chlupů,

●     snížíte množství chlupů doma nebo na vašem oblečení,

●     utužíte vztah mezi vámi a parťákem,

●     budete mít také možnost zkontrolovat, zda nemá klíšťata, blechy, kožní problémy, neobvyklé línání a neobvyklé hrboly.

Doporučujeme, abyste zvykali vaši kočku na kartáčování už od mala.

Tip č. 2: Dopřejte jim koupel, ale jen občas

Ano, víme. Kočky koupání nenávidí a vy byste taky nejraději udělali vše pro to, abyste se koupání kočky vyhli. Dobrá zpráva je, že to nemusíte (resp. dokonce byste to neměli) dělat ani zdaleka tak často jako vyčesávání – bavíme se o frekvenci několikrát ročně, nicméně konkrétní frekvence opět závisí na tom, zda se jedná o dlouhosrstou kočku, nebo krátkosrstou.

Kočičí srsti občasné umytí šamponem speciálně pro kočky rozhodně prospěje, nicméně nedoporučuje se příliš často kvůli stresu, který kočce způsobuje, ale i případnému vysušování pokožky.

Doporučujeme: Po koupeli nezapomeňte svého parťáka pochválit a odměnit pamlskem.

Tip č. 3: Bez správné stravy to nepůjde

Jednou z hlavních příčin nezdravé srsti koček je špatná výživa. Když jejich strava postrádá správné živiny, začne se to projevovat na jejich srsti. Nicméně zase tolik se to od lidí neliší – i naše nehty a vlasy trpí, když je naše strava chudá na určité živiny.

Jestli chcete, aby vaší kočce srst zářila svěžestí a zdravím, dbejte na dostatek stravitelných bílkovin i omega-3 a 6 mastných kyselin. Nezapomeňte se vždy ujistit, že je krmivo či doplněk stravy vhodný pro věk a také úroveň její aktivity.

Doporučujeme se však nejprve poohlédnout po komplexních, funkčních krmivech. Takové kapsičky s lněným nebo lososovým olejem se o výživu pokožky postarají bez toho, abyste museli dokupovat doplněk stravy a myslet na pravidelné dávkování.

Tip č. 4: Blechám a parazitům je lepší předcházet

Existuje celá řada různých parazitů, kteří mohou způsobit problémy se srstí vaší kočky, což je jen jeden z mnoha důvodů, proč byste měli udělat vše pro to, abyste předešli problémům s blechami, klíšťaty a čímkoli dalším, co by se mohlo chtít na vašem mazlíčkovi usadit, když je venku.

Existuje řada různých přípravků, které vám s tím mohou pomoci. Před podáním jakéhokoli přípravku proti parazitům své kočce se ujistěte, že jste provedli průzkum, nebo se poraďte se svým veterinářem.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články