fb pixel Vrah s duší lovce: Robert Hansen se k obětem choval jako ke zvěři, svlékl je a pronásledoval – G.cz
Vyhledávání

Vrah s duší lovce: Robert Hansen se k obětem choval jako ke zvěři, svlékl je a pronásledoval

Zdroj: Unsplash

Sériový vrah Robert Hansen zacházel se svými oběťmi stejně jako lovec se zvěří. Odvážel je do odlehlých aljašských lesů, dal jim několik minut náskok a poté je začal lovit. Policii se podařilo ho chytit až poté, co jedna dívka uprchla. Jeho zločiny jsou zobrazeny ve filmu Zmrzlá zem, kde si zahráli Nicolas Cage a John Cusack.

Martin Miko
Martin Miko 3.5.2024, 00:09

Vrah, který rád lovil prostitutky

Robert Christian Hansen, narozený 15. února 1939 v Iowě, byl americkým sériovým vrahem. Na Aljašce mezi lety 1971 až 1983 údajně zavraždil až 21 žen a dívek, ale u soudu se přiznal jen ke čtyřem. Nakonec zemřel v roce 2014 ve věku 75 let ve vězení, kde si odpykával doživotní trest.

Na první pohled by málokdo předpokládal, že se z Roberta Hansena stane nebezpečný predátor s chutí. Vyrůstal v běžné rodině pekaře, kde byl od mládí zvyklý pomáhat s provozem rodinné pekárny. Ve škole trpěl akné a koktal, což ho vedlo k tomu, že se vyhýbal ostatním, a tím se vyvaroval posměškům od spolužáků. Bylo mu líto, že ho pohledné dívky přehlížely, a proto k nim cítil nenávist a toužil po pomstě.

Když mu bylo sedmnáct, rozhodl se, že se pokusí změnit svůj život, a tak se přihlásil se do armády. Tam sloužil rok a poté přešel na policejní akademii, kde se stal asistentem instruktora. Jediné, co mu ještě chybělo k úplné spokojenosti, byla partnerka, kterou našel v roce 1960. Celkem byl ženatý dvakrát a měl dvě děti.

Pomsta začala po rozvodu

Poprvé se pomstil za svoje středoškolská trápení tím, že zapálil několik školních autobusů, což vedlo k jeho tříletému vězení a následnému rozvodu. Jeho žena nebyla ochotna tolerovat jeho psychopatické chování. Po roce a půl byl propuštěn a vzápětí se podruhé oženil. Se s druhou manželkou Darlou se následně přestěhoval do Anchorage na Aljašce, kde se mu zalíbilo. Získal tam popularitu jako zkušený lovec a především se zavděčit u místních tím, že otevřel malé pekařství. Nicméně, po několika měsících se opět ocitl ve vězení kvůli drobným krádežím. Během tohoto období u něj psychiatři diagnostikovali bipolární afektivní poruchu, která neustále gradovala. Jenže to nejhorší teprve přišlo.

Hansen měl údajně zavraždit při lovu až jednadvacet žen, jenže to se nikdy nedokázalo. Podívejme se však na dva případy, během kterých jeden naštěstí dobře pro jeho kořist. Pro tanečnici Sherry Morrow byl datum 17. listopadu 1981 osudným. Hansen tehdy nabídl striptérce peníze v baru za soukromé focení. Mladá dívka s nadšením souhlasila, protože v nabídce viděla lehce vydělané peníze. Nechala se proto od dychtivého lovce zavést domů, kde byla Sherry nejprve brutálně znásilněna a následně převezena v malém letadle k řece Knik, kde měl Hansen srub. Následně mladou tanečnici vypustil nahou v lese a po několika minutách se vydal na její lov. Zmatená a zubožená dívka však byla pro Hansena velmi snadným terčem lovu.

Jeho další obětí měla být sedmnáctiletá prostitutka Cindy Paulson, se kterou měl podobné plány. Nejprve ji u sebe doma znásilnil, a poté ji svázanou převezl na letiště. Cindy však využila moment Hansonovy nepozornosti a utekla. Naštěstí se jí podařilo stopnout auto, které ji ihned odvezlo na policejní stanici. Následné vyšetřování však pro detektivy nebyl žádný med, protože Hansen měl silné alibi ve svém dobrém kamarádovi.

S identifikací obětí vraha pomohla letecká mapa, do které si Hansen označil místa hrobů. Přestože stále zapíral, měnil svou výpověď a nakonec se přiznal pouze ke čtyřem vraždám. Necítil lítost, protože oběti byly „jen“ prostitutky. Policie mu však postupně prokázala alespoň 17 vražd, za což dostal souhrnný trest 461 let vězení. Zbytek svého života strávil ve věznici Spring Creek.

Jeho osud inspiroval film Zmrzlá země z roku 2013, kde Hansenova postavu ztvárnil John Cusack. Policista, který ho pronásleduje, má tvář Nicolase Cage.

Zdroje informací:

https://criminalminds.fandom.com/wiki/Robert_Hansen

https://medium.com/criminal-file/robert-hansen-the-butcher-baker-alaska-s-most-sadistic-serial-killer-d85fa2b0192

https://en.wikipedia.org/wiki/Robert_Hansen

https://dps.alaska.gov/AST/PIO/PressReleases/Victim-of-Serial-Killer-Robert-Hansen-Identified-3

Podobné články

Doporučujeme

Další články