fb pixel
Vyhledávání

9 obyčejných věcí, které nás mohou okamžitě zabít: voda, vzduch i vláknina

„Všechno je lék, nebo jed, závisí jen na množství,“ to říkal už pozdně středověký lékař Paracelsus. Vše kolem nás, co každodenně konzumujeme, v sobě skrývá vražedný potenciál.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 7.1.2018, 13:16

1. Voda

Nebudete se cítit jako ryba ve vodě

Stačí vypít najednou cca pět litrů čisté, nemineralizované vody... a do hodiny je po vás. Dojde k tzv. hyponantremii, česky nedostatku sodíku, který je mimo jiné odpovědný za udržování osmotické rovnováhy v těle.

Nejdřív budete podráždění a zmatení, pak vás ukrutně rozbolí hlava a přidají se i urputné křečové záchvaty, a nakonec upadnete do bezvědomí a zemřete. Protože ledviny nebudou stíhat vypouštět vodu z těla a ta se naředěnou krví dostane do životně důležitých orgánů: oteče vám mozek a plíce a přestane fungovat srdce.

A nemusíte vlastně ani vypít pět litrů najednou, což je ve skutečnosti dost obtížný výkon – stačí, když do sebe pomalu nalijete kupříkladu sedm litrů během pár hodin, a máte políčeno na smrt stejně spolehlivě.

2. Vzduch

Prý dnes velká móda- inhalace vzduchu z včelího úlu Prý velká móda na Západě – inhalace vzduchu z včelího úlu.

Sám vzduch, pokud není řízlý fosgenem nebo jinými výplody chemického průmyslu, je samozřejmě docela neškodný. Maximálně se můžete tzv. předýchat, když se nadechujete příliš rychle a nedostatečně vydechujete, což způsobí hromadění CO2 v krvi – ale to dřív omdlíte, než abyste se mohli vědomě zadusit.

Jiný případ nastane, pokud byste vzduch rozdělili na dva hlavní plyny, které jej tvoří.

Životodárný kyslík je toxický, pokud ho po určitou dobu dýcháte ve vyšší než přirozené koncentraci. Ta je cca 21% – čím vyšší koncentraci O2 vdechujete, tím je ona „určitá doba“ kratší.

Čistý kyslík zabíjí buňky: 1) ničí hlavně ty v očích, játrech, ledvinách atd., 2) způsobuje kolaps plicních sklípků a následkem toho i nemožnost dál účinně dýchat, 3) poškozuje buňky srdečního svalu a 4) ničí nervové buňky, bez z nichž tělo prostě nemůže vůbec fungovat; to všechno dohromady = smrt, v případě 100% kyslíku již během pár hodin.

Kdybyste naopak dýchali čistý dusík (N2), jinak nejhojněji zastoupený plyn v atmosféře (cca 78%), upadli byste do sladkého spánku (dusíková narkóza). A pokud byste i nadále měli k dýchání k dispozici jen čistý dusík, který tělo nedokáže nijak využít, zemřete během pár minut – na nedostatek kyslíku, tedy prosté udušení (od toho také empiricky odvozený český název tohoto prvku).

3. Sůl

Sůl v kvádrové krystalické formě

Stačí 300 gramů najednou a nastane přesný opak toho, k čemu dojde v bodě 1. Následek je ale kvůli rozvratu osmotické rovnováhy stejný. Traduje se, že Švédové kdysi páchali tímto způsobem sebevraždu – přejedli se slanečky. A dodnes prý v rozvojových zemích zabíjejí pomocí soli nechtěná novorozeňata.

4. Cukr

Cukr z třtiny Sníst celý kilogram bílého cukru najednou se zdá jako hračka, a ve skutečnosti to opravdu není tak těžké. Játra, která by ho měla zpracovat, ale pod náporem takového množství glukózy začnou kolabovat, čímž nastane i rozvrat metabolismu a nakonec smrt. Fakt!

5. Rostlinný olej

Rostlinný olej Smrtelný rozvrat metabolismu může způsobit i obyčejný rostlinný olej, klidně třeba extra panenský lisovaný za studena. Stačí, když ho ‚na posezení‘ vypijete litr.

6. Nikotin

Nikotin – když si chcete hodit kravatu Vypití nikotinového výluhu z cigaret jako originální způsob, jak si hodit kravatu..

Kouřením ho do sebe nedostanete tolik, aby vás mohl okamžitě zabít – maximálně vám bude dost šoufl. Ale stačí pár cigaret nadrobených do horké vody (čaje, kafe) a uvidíte. Resp. už neuvidíte, protože budete během pár minut na prkně.

7. Kofein

Kofein. Je-li obsažen v čaji, říká se mu thein. Stejnou látku v přibližně stejném množství obsahuje taky čaj, jen se jí z nějakého chemicko-historického důvodu říká tein. Požití 20 g během krátkého časového úseku je uváděno jako smrtelná dávka. V jednom kafi je ho ale cca stokrát méně, ke zdárné smrti by tedy bylo potřeba vypít několik desítek pořádných magoráků.

8. Vitamin A

Netoxická medvědí játra za cca 600 Kč Méně toxická játra ledního medvěda ve speciální anatomické soupravě, k dostání na amazon.com za v přepočtu asi 600 Kč. Ve velkém množství je toxický, i když do sebe asi těžko dostanete smrtelnou dávku z běžně dostupných věcí. Snad vyjma tobolek z lékárny nebo pokud někde neseženete a nesežerete játra z ledního medvěda – ta obsahují tolik vitamínu A, že po jejich konzumaci zemřete do pár hodin.

9. Vláknina

Kdo tohle sní, ten něco zví… třeba co je po smrti Kdo tohle sní, ten něco zví – třeba jestli je život po životě.

Působí v našem trávicím ústrojí jako houba a kartáč v jednom – nabaluje na sebe různé ‚jedy‘ a pomáhá lepší průchodnosti střev. Taky nasákne vodou, čímž zvětší objem a vy máte pocit sytosti, aniž byste do sebe narvali valník kalorií.

Ale všeho s mírou – příliš mnoho vlákniny nejenže na sebe kromě ‚jedů‘ naváže i vitamíny a další prospěšné živiny, ale navíc se po nasáknutí může zvětšit natolik, že vám ucpe střeva. Tzv. ileus má smrtící potenciál, protože střeva mohou rupnout; a uhnat si ho můžete jednoduše třeba tak, že na lačno spořádáte dejme tomu kilo pomerančů. Což je lehčí, než se takhle na první pohled zdá, protože to představuje cca pět až sedm citrusových plodů.

A TADY se podívejte, jací jsou nejčastější pacienti blázince.

Podobné články

Doporučujeme

Další články