fb pixel
Vyhledávání

Dnes je to 8 let od úmrtí Václava Havla: Připomeňte si deset nejznámějších citátů prvního českého prezidenta

+ DALŠÍCH 6 FOTEK + DALŠÍCH 7 FOTEK

Přesně před osmi lety zemřel prezident Václav Havel, který byl devátým a současně posledním prezidentem Československa a po jeho rozdělení i prvním prezidentem České republiky. Než jej veřejnost začal vnímat jako politika a státníka, byl v povědomí všech jako dramatik a také jako disident a neúnavný kritik totalitních režimů. Tento bojovník za svobodu a demokracii po sobě zanechal celou řadu citátů a myšlenek, z nichž některé jsme se rozhodli vám připomenout.

Jana Mrákotová
Jana Mrákotová 18.12.2019, 10:23

O Václavu Havlovi bylo napsané snad již úplně všechno. Jeho jméno je neustále zmiňované a citované ve všech možných souvislostech, letos pak o to víc, že jsme si připomínali 30 let od sametové revoluce, která nastartovala pád komunistického režimu. Právě Václav Havel byl jedním z jejich nejvýraznějších symbolů. Téměř ze dne na den se z nepřítele režimu a disidenta stal oblíbeným lídrem, ke kterému se upínaly naděje většiny národa. Nikoho tekrát proto nepřekvapilo, že to byl právě Havel, kdo se stal prvním porevolučním prezidentem tehdějšího Československa. Byl oceňovaný ale i v zahraničí a s některými státníky je pojilo jistě víc než oficiality. Kdo může říct, že mu hrál na saxofon v klubu prezident USA, jako tomu bylo v případě Havla a Billa Clintona v pražském klubu Reduta? Václav Havel byl také několikrát navržený na Nobelovu cenu míru.

Symbol odešel

Určitě není nadsazené, když řekneme, že 18. prosince 2011 v dopoledních hodinách odešel symbol. Úmrtím Václava Havla skončila určitá kapitola novodobých českých dějin. Václav Havel bojoval dlouhodobě se zdravotními problémy, o kterých veřejnost věděla. Po boku mu byla jeho druhá manželka Dagmar. Byla to právě ona, která s ním společně se sestrami boromejkami byla do posledních dní. Václav Havel zemřel na své milované chalupě v Hrádečku, kde se v době totality pravidelně scházeli snad všichni přední disidenti a kde Havel se svojí první ženou Olgou trávil opravdu hodně času.

Státní pohřeb za účasti zahraničních hostí se konal v pátek 23. 12. 2011 v katedrále sv. Víta na Pražském hradě. Od 21. 12. byl v Čechách vyhlášený třídenní státní smutek. V den pohřbu byl pak státní smutek také na Slovensku. Václav Havel je pochovaný se svou první ženou Olgou na Vinohradském hřbitově v Praze.

Havel ve filmu

Že byl Václav Havel ikonou své doby potvrzuje i fakt, že o něm aktuálně vzniká film. Jedná se o počin režiséra Slávka Horáka (Domácí péče například) s pracovním názvem Havel a my jsme na něj hodně zvědaví. Příběh se zaměřuje především na léta disidentu a také na vztah s jeho první manželkou Olgou. Do hlavních rolí obsadil Horák Viktora Dvořáka, který je oblíbenému politikovi až neuvěřitelně podobný. Olgu si pak zahraje Aňa Geislerová.

Myšlenky Václava Havla

Na závěr vzpomínání na prvního porevolučního prezidenta jsme si pro vás připravili 10 myšlenek nebo chcete-li citátů, kterými se Václav Havel také nezapomenutelně zapsal do povědomí široké veřejnosti, a které jsou velmi často citované právě v dnešních bouřlivých dnech, co se české politické scény týká.

Podobné články

Doporučujeme

Další články