fb pixel 5 velkých faux pas čelních představitelů států: od přeřeknutí přes krádež až po kremaci trenek – G.cz
Vyhledávání

5 velkých faux pas čelních představitelů států: od přeřeknutí přes krádež až po kremaci trenek

Francois Hollande ve své upřímné soustrasti zaměnil Japonce za Číňany. Setkání Trumpa s Macronem Australský premiér a jeho "lahodná" manželka Další zajímavé setkání + DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

V souvislosti s hradním trenkovým faux pas jsme se rozhodli podívat na trapné situace, do nichž se hlavy států, ať až vinnou vlastní, omylem či za přispění svých rádců a vodičů, dostaly. Prezidenti se tu a tam přeřeknou, tu a tam něco ukradnou a nově i spálí.

Václav Roman
Václav Roman 16.6.2018, 09:50

1. Macronovo přeřeknutí

Angličtina státníky občas zradí, mají s ní problémy i někteří naši politici. Někdy je jazykové škobrtnutí úsměvné, při kterém se člověk jen lehce začervená. Francouzský prezident Emmanuel Macron při své nedávné návštěvě Austrálie hovořil o manželce Malcolma Turnbulla jako o „lahodné". Použil totiž anglické slovíčko delicious. Opravdu však zradila hlavu Elysejského paláce angličtina, nebo se jednalo o vtip? Doslova uvedl "Thank you and your delicious wife for your warm welcome, the perfect organisation of this trip." Nabízí se podobnost s francouzským slovíčkem délicieux, které bývá užíváno ve spojitosti s velmi chutným jídlem. Francouzský prezident měl dost možná po dlouhé cestě hlad.

2. Přeřekl se i Hollande

Zatímco současný francouzský prezident myslel pravděpodobně na jídlo, nebo mu prostě manželka australského premiéra Lucy připadá opravdu lahodná, není jisté, na co myslel jeho předchůdce Francois Hollande, když Japonce omylem označil za Číňany. Jednalo se o jeho vyjádření k politováníhodné události, kdy v Alžírsku přišlo o život deset Japonců. Hollande sice vyjádřil jménem francouzských občanů upřímnou soustrast, ale kupodivu čínskému národu. Hollande byl tehdy v Japonsku jako první prezident Francie po dlouhých 17 letech. Vztahy Japonska a Číny jsou dlouhodobě chladné, Hollande se tak moc dobře neuvedl.

3. Umí americký prezident hymnu?

Americký prezident Donald Trump by si mohl místo ustavičného tweetování zopakovat text hymny. Kritika se na něj snesla v momentě, kdy se objevilo video ze zahajovací ceremonie utkání amerického fotbalu v Atlantě, kterého se Trump zúčastnil. Prezident některé části zpívá s nadšením, u jiných se však odmlčí, případně jen neznatelně otevírá pusu. Potěšující může být, že oproti jeho minulému hymnovému faux pas si drží pravou ruku na srdci. Loni v dubnu si na to vzpomněl, až když ho jeho manželka znatelně šťouchla.

4. Kauza chilského pera

Náš někdejší prezident Václav Klaus jistě doufal, že zaujme svět jinak než krádeží pera. K tomu zločinu se snížil během setkání s chilským prezidentem Sebastiánem Piňerou. Zatímco jeho protějšek řečnil, Václavu Klausovi padlo do oka protokolární pero. Nejprve si s ním jen tak jakoby nic pohrával, a pak ho s kamennou tváří prostě "zprivatizoval". Klaus se bránil, že šlo jen o propisku.

Ještě je dobré připomenout jedno Klausovo faux pas, ke kterému došlo však až v době, kdy už ho na Hradě nahradil další faux pas přeborník. To se jednou vehementně pustil do sloganu projektu po postižené. Na nápis na tričku „Dobýváme veřejný prostor“ reagoval slovy: „To je nebezpečná, revolučně znějící proklamace.“ Zmíněný nápis však byl logem projektu, který si kladl za cíl pomoci mentálně handicapovaným lidem zapojit se do veřejného života.

5. Konec spodního prádla v politice

Trenkám Miloše Zemana jsme se již věnovali poměrně obšírně. Spíše kabaretní než státnické vystoupení vzbudilo velké množství reakcí. Například předseda ODS Petr Fiala tweetoval: „...Fraška na Hradě nevyvolává úsměv, ale každý, kdo si váží naší státnosti a jejich institucí musí pocítit spíše smutek." A to se mělo jednat o příjemnou událost. Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil dokonce volá po probuzení ze špatného snu: "Následovník T. G. Masaryka či Václava Havla v prezidentském úřadu, který by měl být důstojným symbolem našeho státu, pálí na oficiálním setkání s novináři trenýrky. Probuďte mne z tohoto špatného snu!" Vyjádření trenýrek, které stihl osud Jana Husa, už nezjistíme. Zbývá snad dodat jediné: „Je lepší shořet, než vyhasnout.“

A zde si přečtěte, proč Zeman pálil trenky.

Podobné články

Doporučujeme

Další články