fb pixel
Vyhledávání

5 nejlepších cviků pro zlepšení kontroly močového měchýře při inkontinenci

5 nejlepších cviků pro zlepšení kontroly močového měchýře při inkontinenci
Zdroj: NDABCREATIVITY / Adobestock.com

Inkontinence patří k jedněm z nejhůře přijímaných onemocnění, přestože ve srovnání s mnoha jinými nemocemi se vlastně neděje nic dramatického. Psychický dopad takto intimních problémů je ale značný. Pomoci si můžete například cvičením. Přinášíme 5 cviků, které vám pomohou získat nad močovým měchýřem znovu kontrolu.

Komerční sdělení 17.9.2024, 11:36

Kegelovy cviky – Můžete je praktikovat kdekoliv

Pokud se bavíme o cvičení zaměřené na posílení pánevního dna, pak jsou jasnou první volbou Kegelovy cviky. Ty jsou totiž na pánevní dno přímo zaměřené. Jde o cvičení vhodné pro muže i ženy, jehož velkou výhodou je, že jej můžete provádět kdekoliv a kdykoliv. Okolí totiž vůbec nepozná, že pánevní dno posilujete. Svalstvo v oblasti tak můžete aktivovat při čekání na zastávce, v práci, doma u televize, nebo před usnutím.

Stačí několik týdnů cvičení a vložky na únik moči už možná nebudete potřebovat. Princip je velice jednoduchý. V oblasti pánevního dna střídavě zatínáte a povolujete svalstvo – zejména to, které má na starost zadržování moči. Pokud si nejste jisti, zda vše provádíte stejně, začněte s tréninkem na toaletě. Jednoduše přerušujte močení tak, že proud střídavě zastavujete a znovu pouštíte. Až si cvik osvojíte, zvládnete jej stejným způsobem kdekoliv.

Zkracovačky – Posilujte i břišní svalstvo

Naše tělo se sice skládá z desítek samostatných svalů, ty ale ve skutečnosti pracují jako jeden velký celek. Pánevní dno není výjimkou. A tak je vhodné posilovat i okolní svalstvo, aby celá oblast fungovala tak, jak má.

Proto se nebojte tzv. zkracovaček a sedů-lehů. Při nich sice primárně aktivujete břišní svalstvo, současně se ale sekundárně zapojuje mimo jiné i oblast pánevního dna.

Hýždě a nohy – Výpady a chůze do schodů

Když mluvíme o tom, jak je naše tělo komplexní, nemůžeme kromě břišního svalstva opomenout hýždě a stehna. Ty totiž na oblast pánevního dna navazují z druhé strany. A tak se nebojte pravidelně cvičit výpady – zvládnete to snadno doma, v posilovně i venku – případně si dejte do těla chůzí do schodů. Celou oblast včetně pánevního dna opravdu značně posílíte a inkontinence se postupně zmírní.

Meditace – Myslete i na svou duši

Kontrolu nad močovým měchýřem neztrácíme jen kvůli fyzické stránce našeho těla. Často je na vině psychika. A tak je dobré zaměřit se i na duševní cvičení. Věnujte se meditacím, při kterých hlouběji nahlédnete do své duše. Možná zde najdete příčinu, která problémy způsobuje.

Jóga – Někdy pomůže komplexní přístup

Soustředit se na jednu partii nemusí být vždy ten nejlepší přístup. Každá část našeho těla funguje nejlépe, pokud je tělo v kondici celé. K odeznění některých problémů tak může paradoxně přispět péče o úplně jiné části těla nebo zaměření se na zdánlivě nesouvisející skutečnosti.

Skvělým komplexním cvičením je například jóga. Její výhoda spočívá v tom, že se při ní může zapojit každičký sval v těle, obtížnost lze přitom přizpůsobit úplně každému. Vedle síly procvičíte také flexibilitu a výbušnost, další důležité parametry komplexní fyzické zdatnosti.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články