1. Je to alibista bez vlastních názorů
Nejaktuálnější kauza spojená s Drahošem – na jeho Facebooku se objevil status slovo od slova opsaný z pár týdnů starého příspěvku protikandidáta Michala Horáčka. Drahošova mluvčí to svedla na „příliš kreativního“ internistu, Drahoš sám se ale poměrně nedávno chlubil tím, že se o své sociální sítě stará víceméně sám. Vzhledem k tomu, jak v debatách ukazuje, že moc vlastních názorů nemá, tomu stejně nikdo nevěřil, ale tak svádět vlastní botu na chudáka brigádníka, to je hloupé a nízké.
2. Není schopen mluvit, aniž by mu to někdo předem napsal
Když už jsme zmínili ty diskuzní pořady – v každé debatě kandidátů, v každém rozhovoru, ve kterém se Drahoš zatím ukázal, bylo jasně vidět, že se bojí do něčeho pořádně ‚zabrousit‘, jak se říká. Vypouští jen neutrální, nicneříkající fráze, ze kterých dost jasně vyplývá, že pokud nemá předem určeno, co a jak říct, sám to tzv. z voleje dohromady nedá. Prezident s názorem, se kterým možná nesouhlasíte, alespoň je ale s čím nesouhlasit, je rozhodně lepší, než ten bez něj.
3. Otázky týkající se LGBT komunity zcela přehlíží
Chápeme, že konzervativní politik vzešlý z katolického prostředí, asi nebude chodit v čele průvodu na podporu práv LGBT komunity. Jako prezident by ale byl prezidentem všech a měl by mít otevřenou, tolerantní mysl. Někteří z prezidentských kandidátů jsou proti rovným manželstvím a adopcím homosexuálů, jiní pro, Drahoš se jasnému vymezení vyhýbá. Správný prezident by na tak diskutované a i v mezinárodním měřítku velmi aktuální společenské téma jasný názor mít měl.
4. Má nulové zkušenosti s politikou a diplomacií
Prezident především reprezentuje národ v zahraničí. Podle nás by proto měl mít alespoň minimální diplomatické schopnosti a na škodu není ani to, když se alespoň trochu orientuje a pohybuje na politické scéně. Drahoš je akademik, byl předsedou Akademie věd – to je jistě záslužné, leč pro úřad hlavy státu zcela nezúročitelné.
A tady „super“ výroky jiného kandidáta, Petra Hanniga.